Kim korkar 1'inci sınıf öğretmeni olmaktan

Sitemiz kamugundemi.com yazarı Nilsun Özbilen Birinci sınıf öğretmeni olmak ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Nilsun Özbilen 29.08.2018, 12:44 29.08.2018, 12:48
Kim korkar 1'inci sınıf öğretmeni olmaktan

Sitemiz kamugundemi.com yazarı Nilsun Özbilen Birinci sınıf öğretmeni olmak ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Kim korkar 1'inci sınıf öğretmeni olmaktan.

1.sınıf öğretmeni olmak , çok farklı duyguları bir arada yaşamak demektir. Sıcacık gülümsemeleriyle ve narin kollarıyla bizleri saran, gözleri ışıl ışıl bakan , yürekleri sevgi dolu ; tamamen bizlerin emeğiyle ve özverili çalışmalarıyla şekillenecek minicik öğrencilerimizle tanışacağımız için büyük bir mutluluk duyarken, çok yoğun ve yorucu bir sürece gireceğimiz için büyük endişeler de taşıyabiliriz.Daha önce defalarca 1. sınıf öğretmenliği yapsak da içimizi bir heyecan ve telaş sarar. Geceleri uykularımızda bile öğrencilerimizle ilk tanışma anımızı görür, dersler işler, hazırlıklar yaparız.Aynı gün içerisinde, kısa zaman aralıklarıyla çok farklı ruh hallerine bürünebiliriz. 1.sınıf öğretmenlerinin ailesi ve yakın çevresi bile bu süreçten etkilenir. 1.sınıf öğretmenlerinden ;

* Çok yorgunum, yerimden kalkacak halim yok..

* Çok yoğunum, gelebileceğimi sanmıyorum.

*Boğazım ağrıyor, sesim kısıldı, laranjitim var.

* Şu birinci dönemi bir atlatayım , normal yaşantıma döneceğim inşallah ,gibi ifadeleri sık sık duyabiliriz. 

Dört defa 1.sınıf öğretmenliği tecrübesi yaşayan bir meslektaşınız olarak bu zor ve yorucu dönemi rahat bir şekilde geçirebilmeniz , mutluluk ve heyecan veren anlarına daha fazla yoğunlaşabilmeniz, unuttuğunuz bazı önemli noktaları hatırlayabilmeniz için hazırladığım önerileri siz değerli meslektaşlarımla paylaşmak istiyorum.

ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN HAZIRLIKLAR

1-Öğrencilerimize isimleriyle hitap ederek, onlara kendilerini değerli hissettirebilmek için yaka kartları hazırlayabiliriz.Bu kartları hazır alabileceğimiz gibi, çok farklı şekillerde kendimiz de hazırlayabiliriz.Okulumuzda sınıf listemizi teslim aldığımızda , önceden hazırladığımız kartlara isimleriyle birlikte sınıf ve şube adlarını yazarak ,ilk tanışma anından itibaren kullanmaya başlayabiliriz. 

2- Öğrencilerimizin birbirlerini tanımalarına , kaynaşmalarına yardımcı olacak , eğlendirecek şarkılar öğrenebilir ,bunları beden perküsyonu ya da oyunla bütünleyebiliriz.Kendi yazdığımız sözlere müzik ekleyebiliriz.Yaratıcılığımızı kullanarak farklı materyallerle tanışma oyunları hazırlayabiliriz. Değerli hocamız Ayhan Öztürk’ün tanışma şarkısının sözlerini örnek olması açısından sizlerle de paylaşmak isterim.

-Merhaba, merhaba , tanışalım mı?

-Merhaba, merhaba , arkadaş olalım mı?

-Benim adım Nilsun, senin adın ne ?

- Benim adım Öykü, onun adı ne ?

3- Öğrencilerimize, eğitim öğretim hayatlarının bu ilk ve çok özel gününde , hayatları boyu gülümseyen yüzlerle hatırlayacakları ve bizlerden hatıra olarak kalabilecek küçük hediyeler hazırlayabiliriz.

4-İlk haftalarda kullanacağımız çizgi çalışmalarını , 1.grup seslere ait çalışma kağıtlarını , Matematik ve Hayat Bilgisi dersleri konularına ait çalışma örneklerini hazırlamak , bizleri bu yoğun süreçte çok rahatlatacak ; kendimizi iyi ve güvende hissetmemizi sağlayacaktır. 1.sınıf öğretmenlerimiz genelde yardımcı kitap ya da okuma yazma setleri kullanma ve hangisini seçeceği konusunda telaş yaşamaktalar . Evet bu kaynakları kullanmak sınıf içerisinde işlerimizi çok daha kolaylaştırabilir , çok güzel hazırlanmış olanlar da olabilir ancak kendi öğrencilerimiz için en uygun olan çalışmaları hazırlamak inanın ki bizleri çok daha memnun edecektir ; tercih öğretmenlerimize aittir.

5-Öğrencilerimizin izlemekten zevk alacakları , kısa ve seviyelerine uygun çizgi filmler araştırıp, bilgisayarımıza yükleyebiliriz.

6- Masalcı teyze ya da masalcı amca olup, renkli kuklalar eşliğinde ya da kartondan hazırlayacağımız bir televizyon ekranında güzel masallar , hikayeler okuyabilir ; okumamızı yarıda kesip devamında olabilecekler hakkında sorular sorarak merak ve heyecan uyandırabilir; bu etkinliğe öğrencilerimizi de dahil edebiliriz.Kuklaları hazır alabileceğimiz gibi yeteneğimiz var ise kendimiz de yapabiliriz.

7-Öğrencilerimiz için farklı boyama kağıtları, mandala , mondrian vb. çalışma örnekleri belirleyip, bunları çoğaltarak kullanıma hazır şekilde dolabımızda muhafaza edebiliriz.

8-Öğrencilerimizin basit yönergelerle hazırlayabilecekleri kağıt katlama, kesme yapıştırma etkinliklerini araştırıp, örneklerini hazırlayabiliriz. ‘‘ Çocuklar kendimize birer tane kitap ayracı yapalım mı ? Hatta anne ve babamıza da yaparak hediye edebiliriz , ne dersiniz ? Paramızı koymak için bir cüzdanımız olsun ister misiniz ? gibi sorularla heves uyandırabilir ; el becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabiliriz. 

9- İlk haftalarda öğrencilerimizin sıkılmasını önlemek, farklı etkinlikler yaparak dinlenmelerine fırsatlar yaratabilmek adına çeşitli maske ve parmak kukla örnekleri hazırlayabilir, bunları öğrencilerimizle yaparak ,canlandırmalarda kullabiliriz.

10-Öğrencilerimizin okula uyumunu , arkadaşlarına kaynaşmasını sağlayacak ; okulun sıkıcı bir yer olmadığını hissettirecek ; onları eğlendirecek; sınıf içinde ya da bahçede kullanabileceğimiz müzikli oyunlar öğrenebiliriz. Geçen eğitim öğretim yılında tanışma ve birlikte çalışma imkanına sahip olduğum sayın hocalarım Tugay Başar , Tuncer Ediz Toksoy, Ayhan Öztürk ve Onur Erol ile öğrendiklerimi , büyük mutlulukla tüm derslerimde kullandım. Orff Eğitimi ve Beden Perküsyonu ile tanışmam benim için büyük bir kazanç oldu.

11-Öğrencilerimizin temiz, düzenli ve hoş görünen bir sınıfa girmeleri ilk izlenim açısından çok önemlidir. Bu nedenle bir çok meslektaşımız sınıf kapılarını ve panoları süslemektedir. Bu hazırlıklar tabii ki çok güzeldir , ancak bu düzenlemeler için kullanacağımız malzemeleri temin ederek, birlikte kullanacağımız sınıfımızı yine birlikte çalışarak oluşturmak çok daha güzel ve anlamlı olacaktır. Öğrencilerimiz daha ilk günden kendilerini sınıfının bir parçası olarak hissederek orayı temiz ve düzenli kullanmak konusunda daha hassas davranacaklardır.

12-Öğrencilerimizle ilk tanışma anımızdan başlayarak ilk hafta boyunca yaptıkları çalışmaların , etkinliklerin , güzel ve ilginç anların fotoğraflarını çekebilir, ‘‘Okulda İlk Haftam ’’ albümü oluşturarak ; öğrencilerimize ve ailelerine hoş bir anı olarak kalmasını sağlayabiliriz.

13-Öğrencilerimizin beğeneceğine inandığımız şarkılardan, türkülerden, oyun havalarından , halk oyunları ve dans müziklerinden oluşan bir müzik listesi oluşturup , ihtiyaç anında kullanmak için hazır bulundurabiliriz. Öğrencilerimiz bizlerle birlikte şarkı söylemekten, dans etmekten, el ele kol kola halay çekmekten büyük mutluluk duyacakları gibi ; bizleri kendilerini çok daha yakın hissedeceklerdir.

14-1.sınıflarda yıl sonunda geleneksel hale getirilen okuma bayramlarını ya da yıl sonu gösterilerini çok doğru bulmuyorum. Velilerin beğenisini kazanabilmek, alkışlarını alabilmek adına günlerce, saatlerce aynı çalışmaları tekrar etmek öğrencileri ve öğretmenleri yorabilmekte , sıkabilmekte ; sonuçta mükemmel bir performans sergileyememek, yanlış yaparak grubun uyumunu bozmak kaygısı öğrenciyi olumsuz etkileyebilmektedir.Bir saatlik bir gösteri için kendimizi ve öğrencilerimizi bu derece yormak ve germek yerine okulumuzda kutlanan belirli gün ve haftalara sınıfça katılmayı ya da öğrencilerimizin beceri ve yeteneklerine göre görev dağılımı yaparak yıl içinde mutlaka bir kutlamada yer almasını sağlamayı çok daha doğru buluyorum. Bu şekilde anma ve kutlama programlarına ya da farkındalık günlerine katılan öğrenciler , bu günlerin önemini çok daha iyi anlayıp , içselleştirmekteler.1.sınıf öğretmenleri olarak en azından 1. dönem kutlanacak belirli gün ve haftalarda yapılabilecek çalışmaları belirlemek , işimizi kolaylaştıracaktır. Örneğin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda sınıfça okunacak bir şiiri , 10 Kasım’da Atamızın çocuklara ya da eğitime verdiği değeri anlatan kısa bir canlandırmayı ya da 24 Kasım’da öğretmen öğrenci ilişkilerini anlatan güzel fıkraları ya da söylenecek bir şarkıyı önceden araştırıp belirleyebiliriz.

15- Öğrencilerimizin ve bizlerin ihtiyaç duyabileceğini düşünerek sıvı sabun, ıslak mendil, peçete, kolonya, toka vb. alarak sınıf dolabımızda bulundurabiliriz . Ayrıca küçük öğrencilerimiz ufak bir çarpışma ve düşme anında bile korkup, olayı büyütebileceklerinden yara bandı, hidrofil sargı bezi, pamuk, eldiven, dezenfektan madde gibi malzemeleri de temin edip , dolabımıza koyabiliriz. Küçük bir sıyrık sonucu oluşan yarayı içten bir öpücükle birlikte temizlememiz, yara bandı ile kapatmamız ya da krem sürerek rahatlatmamız bile endişelerini azaltmaya yetecektir.

16- 1.sınıfta öğrencilerimiz kalem, silgi, kalemtıraş gibi araç gereçlerini sık sık kaybedebilmekteler. Bu nedenle , bu araç-gereçlerden yedek olarak alarak sınıf dolabımızda bulundurabiliriz.


Yorumlar (0)
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 11 Aralık 2019
İmsak 06:23
Güneş 07:53
Öğle 12:47
İkindi 15:10
Akşam 17:31
Yatsı 18:55
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Çaykur Rizespor 14 17
12. Gaziantep FK 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Kasımpaşa 14 12
16. Antalyaspor 14 12
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Giresunspor 14 19
11. Adana Demirspor 14 18
12. Altay 14 17
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 16 9
20. Espanyol 16 9
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@