Anksiyete Doğru

Başlıklara bir göz atalım.

Nazmiye Eski 14.06.2018, 10:36
Anksiyete Doğru

ANKSİYETE DOĞRU

Başlıklara bir göz atalım.
 

Cumhuriyet Gazetesi: 07 Nisan 2018
“Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde silahlı saldırı: 4 ölü
Eskişehir'deki Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne elinde tabancayla gelen araştırma görevlisi Volkan Bayar, 4 akademik personeli öldürdü. Volkan Bayar, fakülteye gelen polislere elindeki tabancayla teslim oldu. Olay yerinde 18 kurşun bulundu.

Yaşanan Elzem olayla ilgili Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Aypay’ın kan donduran açıklamalarına dikkat kesilelim.

"İfade vermeye gitmemiş olsaydım Volkan Bayar'ın 5. cenazesi bendim bugün. Neden? Neden? YÖK niçin işlem yapmadı? Rektörlük niçin işlem yapmadı? Neden yapmadılar? 1,5 yıldır defalarca verdik. Hepsinin üstüne yattılar. Bütün dilekçelerimizin üstüne yattılar. Dokundurtmadılar Volkan Bayar'a. Şimdi açıklasın YÖK Başkanı, şimdi açıklasın Rektör. Volkan'ı korumanın bedelini kim ödeyecek? Kim ödeyecek? Benim eşim Volkan Bayar'ın iftiraları yüzünden işinden atıldı. 5,5 ay hapis yattı. Kim ödeyecek? Bir sürü arkadaşım mağdur oldu. Bütün bunlara rağmen rektörlük korudu. Sonuna kadar korudu rektörlük Volkan'ı. Rektörlük ve YÖK hakkında suç duyurusunda bulunuyorum. İşlem yapmadılar. Yapmadılar. 4 tane arkadaşımız cenaze olmuş durumda. Volkan Bayar'ın 1 numaralı hedeflerinden biri olarak şu anda ben de 5. cenaze olarak yatıyordum. Kim ödeyecek bunu kim? Kavga dövüş taratıp sistemlere soktuk biz o dilekçeleri. Soktuk da ne oldu hiçbirine cevap alamadık.”

Milliyet Haber 06.Nisan 2018

“Diyarbakır’da lise öğrencisi bir kız, okula getirdiği kuru sıkı tabanca ile başına ateş etti. Yaralı halde elindeki silahla sınıfları gezen öğrenci, arkadaşlarını tehdit etti. Hastaneye kaldırılan genç kız taburcu edildi “


Akdeniz Manşet 06.Nisan 2018

“Olay, dün 18.00 sularında Kepez ilçesi Yeniemek Mahallesi 2587 sokak üzerinde bulunan bir apartmanının teras katında meydana geldi. İsminin İsa K. (66) olduğu ve bir süredir psikolojik sorunlar yaşadığı öğrenilen şahıs kendisinden bir süredir haber alınamaması üzerine eve gelen gelini tarafından oturduğu apartmanın teras katında kendisini iple asmış halde bulundu.”

Bitti mi?
Hayır…

Akdeniz Manşet 06.Nisan 2018

“Olay, dün saat 17.30 sıralarında Muratpaşa ilçesi Etiler Mahallesi 832 sokak üzerinde bulunan bir iş merkezinin otoparkında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, ofisinden çıkarak aracına doğru ilerleyen Avukat İbrahim D. yanına gelen bir kişi ile henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine aracına binerek uzaklaşmak isteyen İbrahim D.'ye tartıştığı ve ismi öğrenilemeyen şahıs yanında taşıdığı silahla ateş etti.”

Devamı var mı?
Evet!

Haberler.com 06.Nisan 2018

“ANTALYA'da, yakınlarından aldığı 5 milyon lirayı borsada kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan stajyer avukat Seyhan Ö. (30), 9'uncu kattaki evlerinin balkonundan atlayarak yaşamına son verdi. Evli olduğu öğrenilen Seyhan Ö.'nün dün savcılığa giderek, kendisi hakkında ihbarda bulunduğu ortaya çıktı.”

Çabuk unutan bir toplumuz ya!
Öyle çok değil, hani şöyle yaklaşık bundan bir ay öncesi haberlerine de bir göz atalım.

Milliyet Haber 11.02.2018

“Türkiye bu skandalı konuşuyor! Öğretmenini ders ortasında havaya kaldırdı...
Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bir lisede öğrencilerin öğretmenleri ile alay ettiği görüntülerin sosyal medyada hızla yayılmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul idaresi soruşturma başlattı.”


Bu haberi izlemişsinizdir.
Youtube de videosu öğrenciler tarafından sınıfta çekilen görüntüler mevcut. Toplum olarak hakkında bilgi sahibi olmamıza gerek yok ya hani (!) kendi çapında herkes bir yorumda bulundu. Kimisi Öğretmeni haklı buldu. Kimisi EĞİTİM SİSTEMİ nin giderek kötüye gittiğinin vurgusunda bulundu. Kimisi öğretmeni cezalandırdı nazarında.

Şimdi herkesin dilinde, “Biz öğretmenimizi gördüğümüzde ceketimizi iliklerdik.“ sözlerini linç eden sürekli Veli baskısında ezilen Öğretmen. Yine Öğretmenini korumadığı gibi hangi zihniyetle yapıyorsa her fırsatta ezen MEB.
Örnek mi?
Hemen verelim.
MEB’in, Kaç yıllık öğretmenlerin öğretmenliğini sınamayı etik bulan Performans Sistemi ayıbı!
Hangi bir etik! Hangi bir anlayış! hakkaniyetine sığar söyler misiniz? Performans adı altında Öğrenciye, Okula bir kez dahi uğramamış veliye not sistemine dahil etmek!
Gülüyorum bazen.
Neden mi?
Aslında MEB, az kriter çizmiş bu Performans Değerlendirmesi Kriterlerinde biliyor musunuz?
Okulun karşısındaki bakkalı, Okulun sağında-solundaki apartmanlarda oturan Sakinleri de dahil etmeliydi sisteme. Hatta yine hemen okulun karşısında ki marangozu ve çevrede bulunan esnafları da not sistemi kriterlerine dahil etmeliydi ki, 360 Derece Performans Sistemi Kriterleri tam olsun öyle değil mi?

Madem böyle bir kararda tüm sendikalar gibi egemen sendika bile “ HAYIR ! “ diyorken, “Olacak ! ta Olacak ! diye diretiyor MEB,
O halde!
Avukatlarda hakimler, savcılar, ve davasına girdiği şüpheli, sanık ve mağdurlarda not sistemi ile sınansın!
Ya da
Doktorlar, Hastaları, Meslektaşları, idarecileri ile sınansın!
Hatta,
Çok değerli Vekillerimiz de vatandaşları ve diğer vekiller tarafından not sistemi ile sınansın ve
Başarısız olanlar elensin!
Ne dersiniz?
Adalet işlesin bari bir konuda (!) değil mi?!

Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” dememiş miydi bir zamanlar! Hz.Ali
Ah Hz Ali ah!
Ne yazık ki şimdi külliyen masal oldu bu ilke edinilmesi gereken sözün ya!
Neyse(!)

Peki 2017 yılı vicdan muhasebesinde çok mu temizdi?

Bakalım.

Karar.com 15.12.2017

“Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, bugün saat 15.00 sıralarında üç yıldır görev yaptığı okulun içinde, iddiaya göre, öğrencilerinden İ.P.'nin pompalı tüfekli saldırısına uğradı. Vücudunun çeşitli yerlerine isabet eden saçmalarla ağır yaralanan 2 çocuk babası Kökmen, çağrılan ambulansla Ödemiş Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedaviye alınan Ayhan Kökmen, doktorların müdahalesine rağmen yaşamını yitirdi.”


Haberleri uzatabilir miyiz?
Ne yazık ki evet!
Okulundaki öğretmeninin, çalıştığı personelinin arkasında olmayan İdareciler, Öğretmenini yerden yere vuran MEB, Çalışanını korumayan Meslek Kuruluşları, Sendikalar, Veli- Müsteri Baskıları, Çalıştığı meslektaşlarına, arkadaşlarına güvenemeyen insanlar..
Artık sokakta yardım etmek isteyen birini gördüğümüzde bile” acaba ne kötülük gelecek?!” diye ANKSİYETE düşüncelerimiz peydah oluyor zihnimizde.
Örnek mi?
Hemen vereyim.
Antalya Nazime Baki Saatçioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bir sosyal proje için her Salı, Salı Pazarına gidip, “YAŞLILARA VE ENGELLİLERE POŞET TAŞIMA YARDIMI PROJESİ “ yapar ve aldığı sonuç mu?
Komik ama hiçbir yaşlı teyze, hiçbir yaşlı amca, hiçbir engelli birey öğrencilerin poşetlerinin taşınmasına müsaade etmez. Alınan cevapsa, toplumun ne hale geldiğinin göstergesi olup, elzem ve bir o kadar da trajikomiktir!
“Ne bileyim evladım.Ya çalıp kaçarsan?!”

Sizce nereye doğru gidiyoruz?
Soruyorum size?
Yaralarımızı kimseye gösteremiyoruz.
Tuz basmasınlar diye!
Düşüncelerimizi açıklayamıyoruz.
Mimlenmiyelim diye!
Arkamıza dönemiyoruz.
Bıçak yaralarımız artmasın diye!
Her iyi niyette bir art niyet arıyoruz.
Mutlaka bir kötü niyeti vardır düşüncesiyle!
Nerdeyse her kişinin elinde bir silah !
Sigara, alkol, bağımlılık yapıcı ilaç esrar vs. kullanım yaşı ilkokula düştü!
Nerdeyse hemen her gün çocuk, kadın tacizi vakkaları!
Kadın hakları diye bas bas bağırıyor ama en çok kadın haklarını linçte birinciliği bırakmıyoruz!
ADALET diye sözlere başlıyor, iş uygulamaya geldiğinde zerre tamah etmiyoruz!
Toplum olarak bu kadar mı yozlaştık?
Bu kadar mı yitirdik vicdanımızı?
Nasıl bir ANKSİYETE doğru itildik?
İtiliyoruz?
Ve
daha itileceğiz?!
Bence bir aynaya bakalım.
Artık zamanı geldi.
Sorgulayalım!

Nazmiye ESKİ

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@