Nasıl polis olunur? 2022 polis alımları ne zaman yapılacak? Polis maaşı ne kadar?

Lise veya üniversite mezunu milyonlarca genç, nasıl polis olunur sorusunun yanıtını araştırıyor? Peki polislik şartları neler? Polisler ne kadar maaş alır? 2022 polis alımı ne zaman? İşte polis olma hayali kuran gençlerin aklındaki tüm bu soruların yanıtları...

Eğitim 02.11.2021 - 04:16 02.11.2021 - 04:16 Ali Parim

Günümüzde kamuya en çok alım yapılan meslek gruplarından bir tanesi polislik... Bu nedenle ortaöğretim, ön lisans veya lisans mezunu milyonlarca genç, "Nasıl polis olurum?" sorusunun yanıtını merak ediyor. Ayrıca 2022 yılı polis alımları ve polis maaşları da sık sık arama motorlarından sorgulatılıyor. Peki polis olmak için hangi şartların yerine getirilmesi gerekiyor? 28. dönem POMEM başvuruları ne zaman başlayacak? Bir polis ne kadar maaş alır? Tüm bu soruların yanıtı Kamu Gündemi'nde...

POLİS OLMA ŞARTLARI;

İlk olarak "Polis olmak için hangi kriterler aranıyor?" sorusunun yanıtıyla başlayalım. Türkiye'de polislik eğitimi veren üç farklı okul bulunuyor. Bunların isimleri; POMEM (Polis Mesleki Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu)... Lise mezunu adaylar PMYO'lara girip iki yıl eğitim aldıktan sonra polis olabiliyor. Lisans mezunu adayların ise KPSS'den en az 60, ön lisans mezunlarının ise en az 65 alarak POMEM sınavlarına başvuru yapmaları gerekiyor. 

YAŞ ŞARTI ARANIYOR MU?

Polis olmak için azami yaş sınırı 30... 30 yaşını dolduran adaylar polislik için müracaat edemiyor. Ayrıca adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve silah taşıması için bir engelinin bulunmaması ve kilolarının ve boylarının 18-27 orantısına sahip olması da gerekiyor.

28. DÖNEM POMEM BAŞVURULARI NE ZAMAN?

28. dönem POMEM başvurularının ne zaman alınacağına dair herhangi bir resmi açıklama yok. Ancak 2022 yılı itibarıyla alınmaya başlanacağı biliniyor. 

POLİS MAAŞLARI NE KADAR?

21 Temmuz itibariyla bir polis memurunun maaşı 7.431 TL olarak belirlenmişti. Ancak ocak ayıyla birlikte bu tutar asgari ücrete gelen zam oranıyla yeniden güncellenecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@