Mutlu çocuklar yetiştirmenin 10 bilimsel yolu

Yazarımız Mustafa Yenice Mutlu Çocuklar Yetiştirmenin 10 Bilimsel Yolunu yazdı...

Mustafa Yenice 17.09.2016, 00:30 03.03.2017, 16:43
Mutlu çocuklar yetiştirmenin 10 bilimsel yolu

Yazarımız Mustafa Yenice Mutlu Çocuklar Yetiştirmenin 10 Bilimsel Yolunu yazdı...

1-  Çocuklarınızla şakalaşın; Çocuklarınızla şakalaşmak onlara sosyal başarı sağlamada yardımcı olur. Anne ve babalar şaka  veya taklit yaptıklarında  bu çocukları  daha yaratıcı düşünmeye , arkadaş edinmeye ve stresle  başa çıkmaya  yardımcı olacak beceriler katar.

2- Olumlu  olun; Çocuklarına  olumsuz  duygularla yaklaşan  veya onlara  sert  davranan  anne ve  babaların çocuklarının davranışlar sergileyen çocuklar hayatlarının devamında  da bu davranışlara devam eder.

3-  Çocuğun kendi  kendilerini  sevmesinin yolunu açın; Ebeveynler çocuklarında  suçluluk  duygusu yaratmaktan kaçınmalı.Düşünceli olmayı, duyguları ve düşünceler kontrol etme yeteneğini, insanlığı, başkalarının acılarına empati duymayı , kendine karşı nazik olmayı, kendi acılarının farkına varmayı ve kendini sorunu çözmeye adamayı gerektirir.

4- Onları rahat bırakın; Çocuklarınız yuvadan uçma  yaşlarına  geldiklerinde onlara  engel olmamak en iyisi. “Helikopter” ebeveynlerinin  sürekli  kontrolü  altındaki  üniversite  öğrencileri ,  ebeveynleri rahat olan  diğer  öğrencilere göre  daha gergin ve utanç olmanın yanı sıra  yeni deneyimlere de daha kapalı oluyorlar.

5- Evliliğinizi  besleyin;Hayat arkadaşı olan  bir ebeveynseniz, bebeğiniz  doğunca  eşinizle olan ilişkiniz bozulmasına  izin  vermeyin. İstikrarsız  bir evliliği olan  veya  boşanmayı  düşünen  ebeveyniler, çocuklarının 2-4  yaş arası dönemlerde  uyku  problemi yaşamasına neden olabilir.

6- Kendi akıl  sağlığınızı  da ihmal etmeyiniz.;  Ebeveynlikte  sorunlar  yaşayan anneler ,  sağlıklı  annelerle  kıyaslandığında  ağlayan  çocuklarına  tepki olarak susabiliyorlar. Hatta ebeveyn  davranışları  sergileyen depresif anneler tarafından  yetiştirilen  çocuklar, okul öncesi  yıllarda  strese  daha açık oluyor. Her  ne  kadar  bulgular olumsuz da olsa  araştırmacılar  umutlu,  zira anne veya  babanın akıl sağlında sorunlar da olsa  olumlu ebeveynlik yine de öğrenilebilir.

7- ANNELER OĞULLARINIZA İYİ DAVRANIN; Anneleriyle yakın ilişkileri olan  çocuklar daha az yaramazlık yapıyor.  Erkek çocuklarının  anneleriyle  yakın  bir ilişki  kurması ,  davranış sorunlarını önlemekte  kız çocuklarına  oranla  daha önemli olduğu gözlemlendi.

8- Biraz küstahlığı   gözünüzde  büyütmeyin;Çocuklar, kendilerini savunmayı öğrenecekleri bir ortama ihtiyaç duydukları kadar  ebeveynlerinin desteğine de ihtiyaç duyarlar. Çocukların  anne  veya  babalarına zaman zaman cevap vermeleri rahatsız edici olabilir ancak tartışmacı olmaları, dış dünyada da .baskısına karşı gelebilecek güce sahip oldukları anlamına gelir.

9- Mükemmel olmaya çalışmayın;Kimse mükemmel değildir. Bu nedenle bir ebeveyn  olarak standartlarımızı yüksek tutup  kendinizi paralamayın.Üzerinizdeki  baskıyı atarsanız çok daha  başarılı olacaklardır.

10 - Çocuklarınızı  tanıyınız; Herkes  çocuk yetiştirmenin  en iyi yolunu bildiğini  sanır ancak ebeveyn olmak, her çocuğa aynı  muamelenin  yapılamayacağını  bilmeyi gerektirir. Özellikle duygularını düzenlemekte zorluk yaşayan çocuklar anne  ve babalarının desteğine  daha  çok ihtiyaç duyuyor.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@