Çok kültürlülük

Bilimsel  anlamda  çok-kültürlülük  veya  federalizm,   birçok  devletin özel yasalarla  bağımsızlıklarını  koruyarak  tek bir  devlet  çatısı  altında birleşmeleri  demektir.

Mustafa Yenice 08.06.2016, 16:46
Çok kültürlülük

Bilimsel  anlamda  çok-kültürlülük  veya  federalizm,   birçok  devletin özel yasalarla  bağımsızlıklarını  koruyarak  tek bir  devlet  çatısı  altında birleşmeleri  demektir. Burada  bir  yerlilik  veya  yerel  yönetimlerin  güçlendirilmesi değil, ademi  merkeziyetçilik  ilkesinin  geçerliliği  söz  konusudur. Böyle  bir oluşumda  artık  üniter  yapı ortadan  kalkıyor.  Yerini  yerelci- federal  örgütlenme  diyebileceğimiz bir yönetim biçimi alıyor. Siyasi KÜRTÇÜLERİN ,  TÜRKİYE’NİN  çok- kültürlülük  kapsamında bir BELÇİKA modeline “VALONLAR-FLAMANLAR”   gibi –yönelmesi  istenmektedir. Bu yaklaşım, Siyasal Kürtçülük  eğilimlerini   yansıtması  açısından  giderek  ülkemizde destek  görmektedir. Şu anda  TÜRKİYE uçuruma  giden  bir yolda ulusal  direncini ,  savunmasın   yitirmiş  durumdadır.  Yeniden mobilize olması , aktivitesini  bulması  ve atılımlar  yapması gerekmektedir. Aksi  taktirde  “ikinci  CUMHURİYETCİLER” ,  “DİNLER ARASI  DİYOLOGCULAR” “ TÜRK HÜMÜNİZMACILAR”  “CEMATLEŞME UNSURLARI”  “OSMANLI EYALETÇİLERİ’NİN  organik ittifakları  karşısında erimeye mahkumdur.

“BOP” içinde  DOĞU ve  GÜNEYDOĞU  yöremizin  bin yıllık  tarihinde sorunsal  konulardan  biri  de KÜRT” sorunudur.  Günümüzde  TÜRK toprakları  içinde yaşayan  bu insanlar  nufusumuzun yaklaşık%12-15 ini  oluşturmaktadır.  Bu nedenle , konunun   siyasal  boyutlarının  ötesinde, bilimsel yaklaşımlarla  açıklanmasına  ihtiyaç  vardır. Birlikte , uyum  içinde yaşamak istiyorsak , birbirimizi tanımak birbirimize saygı göstermek birbirimize saygılı olmak gerekir.  Yoksa  iç ve dış güçlerin” hainlerin” oyun  kurallarının  kurbanı  olmamız durumu vardır.  Bu sorun 30 yıldır sürmektedir. Bu hain terör  örgütü, özellikle bölge  halkı adeta yıldırmış ve korkutmuştur.  Ortadoğu  haritası  dünkü   Ortadoğu  değil, bölgede büyük oyunlar  oynanmakta olduğunu hepimiz biliyor görüyoruz…. Son IRAK  olayı, ülkemizi  ABD ile sınırdaşYapmış, Kuzey  IRAKTA  ABD  ve İSRAİL  desteğinde  bir KÜRT  devletinin  filizlenmesine  olanak sağlamıştır.  İSRAİL,potansiyel  bir güç olarak ,  Kürt devletini  bir atlama taşı  ve güvence  kaynağı  -I  biçiminde  kullanmak  için  projeler üretir.  ABD ve İSRAİL sarmalı , KÜRT  diasporasının   güvencesidir.

“İSRAİL’İN  Ortadoğu  politikası , Afganistan ‘dan  Fas’a  kadar uzanan  ve  Orta  Asya  devletlerinin  de dahil olduğu  geniş bir alanı kapsar.  ARZ ‘MEVUD  teorisinin   de ötesinde , yeni  coğrafya  belirtmektedir.  SONUÇ;  TÜRK DEVLETİ  YANLIŞ YÖNETİLMEKTEDİR  DERHAL VE ACİLEN RUSYA  VE SURIYE YÖNETİMİ İLE SICAK İLİŞKİLER KURMALIDIR.   YOKSA  BU SAVAŞLAR TÜRKİYE’Yİ DE İÇİNE ÇEKEREK  YUTABİLİR…!

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@