Bugün için değil Gelecek için Eğitim

Albert Einstein’a göre “ hayal kurmak,bilgiden daha önemlidir”

Mustafa Yenice 28.04.2017, 12:30
Bugün için değil Gelecek için Eğitim

BUGÜN  İÇİN DEĞİL, GELECEK İÇİN EĞİTİM

Albert Einstein’a göre “ hayal kurmak,bilgiden daha önemlidir”Bugün pek çok eğitimci  de aynı fikirde, Küreselleşmenin yarattığı sosyal değişiklere bağlı olarak geleceği sağlama almanın tek yolu  bugünün çocuklarını yaratıcılıklarını  geliştirecek,  hayal kurmalarını destekleyecek bir   şekilde yetiştirmek. Bu da eğitimde  kalıpların  dışına çıkılmasını, hayal gücünü ve yaratıcılığı besleyecek sistemlere yatırım yapılmasını gerekli kılıyor.

PABLO PİCASSO, çocuklarda sanat eğiliminin  nasıl  korunması gerektiği  sorusuna şu yanıtı veriyor. “ Tüm çocuklar sanatçı doğar;

Zorluk büyüdükçe kalabilmeyi başarmaktır ”Koşullar ne olursa olsun yaratıcılık kaybolmaz;Ne var ki sürekli olarak beslenmesi gerekir.Eğitimci Psikologu RON BEGHETTO” Bugünkü eğitim sisteminin  yaratıcılığı yok ettiğini, zayıflattığını söylemek yanlıştır. Yalnızca baskılanmış  olabilir. Baskı ortadan kalkarsa yeniden  yeşerir” diyor. Geçen yıl  Wold Economic Formun’un “ geleceğin meslekleri” raporunda 4. Sanayi               devriminde şu üç  temel  beceriye sahip  insanlara  ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor.

1-Karmaşık problem çözümü

2-Eleştirel düşünce

3-Yaratıcılık  KYUNG HEE KİM,  yaratıcılığa yatırım yapmanın getireceği avantajları şöyle özetliyor;” Bu ülke yaratıcılığa yatırım yaparsa,  bugün  hayal  bile edemeyeceğimiz  yeni bir yönetişime, yeni  malzemelere,  araçlara, yeni  teknolojilere ve  mesleklere  kapı açar.

EĞER GELECEĞİMİZİ SAĞLAMLAŞTIRMAK  İSTİYORSAK YARTICILIĞI BESLEYECEK YÖNTEMLER SAPTANMALI VE  EĞİTİM SİSTEMLERİ  BUNLARA GÖRE TASARLANMALIDIR.

AİLELER VE EĞİTİMCİLER NE YAPMALI?

1-         Ezberci eğitimden  vazgeçerek ve sınıfta yaratıcılığı besleyen ve sanata öncelik veren bir ortam yaratın.

2-         Çocuğun doğal merakına set çekmeyelim;yaratıcılığını sürdürmesini sağlayalım.( tüm çocuklar öğretmenine veya ebeveyinine sürekli soru sorar bıkmadan usanmadan onları terslemeden sorularını yanıtlayalım)

3-          Doğru yanıtı bulmaktan çok orijinal fikirlere odaklanmasını sağlayalım hata yaptıklarında onlara kızmayalım

4-         Problemleri alışılmamış  yöntemlerle cözmeye özendirelim, sizlere ters düşmelerine öfke ile karşılık  vermeyelim onlara sabır gösterelim

5-         Bazı psikologlar  TV veya Video oyunlarının çocukların hayal ve gelişme gücünü engellediğini söylüyorlar.  Çocukların beyinlerinde hasarlar  oluşturacağını yazıp çiziyorlar.

6-         Kimi psikolog ve eğitimciler in  çocukların oyunlarına  fazla müdahile etmeden  kenardan seyretmelerini tavsiye ediyorlar

7-         Sevgili ebeveyniler  öğretmen arkadaşlar arasında sıcak samimi ilişkiler kurun eğitimde başarının bir anahtarı da öğretmen veli öğrenci ilşikileridir.

8-         Bir ülke  gelecekte ön saflarda yer almak(bilimde, sanatta, teknolojide vb alanlarda) istiyorsa  bugünün çocuklrının gelecekte hangi yeteneklere  ihtiyaç duyacağını saptamalı ve EĞİTİM SİSTEMİNİ buna göre tasarlamalıdır.

9-         FİNLANDİYA vr GÜNEY KORE en iyi eğitim sistemine sahip 40 ülkenin ilk sıralarında yer  alıyor. Bu çok şaşırtıcı bir olay değildir.  Bu iki ülkeyi HONG KONG, JAPONYA ve  SİNGAPUR izliyor. Bu ülkeler ÖĞRETMENLERE  tanınan yüksek  statü ve eğitim  “kültürüne” sahip olmaları . Diğer ülkeler  bu iki başarılı ancak birbirinin zıddı iki eğitim modelinden  ne öğrenebilir?

BİLİM TEKNOLOJİ DERGİSİ

DERLEYEN; REYHAN OKSAY

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@