Atatürk'süz bir tarih düşünülemez...

Yakın  tarihimizin tartışmasız en önemli siması Mustafa Kemal  Atatürk, son  haftalarda  aktüel siyasi tartışmalar  için  malzeme yapılmak isteniyor.

Mustafa Yenice 05.07.2017, 17:23
Atatürk'süz bir tarih düşünülemez...

ATATÜRK’SÜZ  BİR  TARİH  DÜŞÜNÜLEMEZ

Yakın  tarihimizin tartışmasız en önemli siması Mustafa Kemal  Atatürk, son  haftalarda  aktüel siyasi tartışmalar  için  malzeme yapılmak isteniyor. Atatürk’ün  özel hayatı,  şahsi düşmanlıklar üzerinden, manipüle edilmiş belgeler eşliğinde servis edilen  haberler, esas olarak itibarsızlaştırmaya yönelik, Tarihçi  İlber  Ortaylı, bu “Cahil ve Sefil” girişimlerin tarihle , tarihçilikle ilgisinin  bulunmadığını anlattı.

Tarihsel olaylar kadar, şüphesiz onların başrol  oyuncuları, kahramanları da  uygarlıkların başlangıcından bu yana  toplumları bir arada  tutan bir zemin oluşturur. Son  haftalarda  özellikle Mustafa Kemal Atatürk üzerinden, daha doğrusu onun özel hayatı üzerinden bir “tarih” tartışması yürütülmek isteniyor.Hayatımızdan,geleneğimiz sökülüp alınmak istenen kimi kavramlar var.

Son  yıllarda “Cumhuriyet”    tabelalardan, sokaklardan ve  zihinlerden sökülmeye çalışıldı. Şimdiyse “Atatürk” bir  tartışma  zeminine oturtulmak isteniyor. Prof. Dr İlber Ortaylı diyor ki,”İlgilenin. Fanatizmimden önce ilgi gösterin, araştırın, kim kimdir, nedir öğrenin. Zaten biraz ilgilendiğinizde  bu  toplumun ve  bu ülkenin tarihine dair Mustafa Kemal Atatürk’ün  adının olmadığı tek bir cümle dahi kuramayacaksınız” Cumhuriyet’in  ilanından  önce  ve sonrasında toplumun dönem koşulları  dahilinde  yeniden yapılması hususunda uygulamaya koyduğu  devrimlerle Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye tarihinin olmazsa olmazıdır. Tarihçilik çok ciddi bir olgudur. Yoktan var edemezsiniz.   Bunlar aymaz cahil ve aptal insanlardır.Tarih Bir-iki dedikodu ile yürüyecek işler değildir.  Bugün  son derece  bilgisiz insanlar  Atatürk üzerine konuşuyorlar. Ancak bu ne tarihçilik ne de  başka  bir şeydir. Sağcısı da solcusu da,  bizim ülkemizde  araştırmadan uydurmaya meraklı. Bu ülkede  iki tip insan var,  birileri oturuyor bunları idare ediyor. O  idare eden önemli, bir  misyon sahibi, belirli gruplar adına  konuşuyorlar; birileri de  bunları yayımlıyor. Böylelikle  Atatürk yıpratılmaya çalışılıyor.bunun arkasında  sadece bir inanç ya da bir ideoloji kaygısı  yok. Bu aynı zamanda  bir bölünme, bir çatışma  ortamı yaratma girişimidir. Bunlara itibar edilmeyecek. Bunlar tarih bilgisi açsından  çok zayıf zavallılardır. Türkiye’de  milliyetçi kompartımanın bilgisi  eskiden beri  çok zayıf. Bu nedenle bilimsel objektif bilimsel argüman üretemiyorlar. Aktüel siyasetle  özel hayatı karıştıranlar, kendilerini boşu boşuna rezil ediyorlar. Bu bir sonuç vermez.  Mesala,  vilayetin birinde  Belediye Başkanı Atatürk  heykelini  kaldırıyor yerine  çay bardağı koyuyor. Bir başka Belediye başkanı böyle heykelin içine tüküreyim  diyebiliyor. Kahramanları itibarsızlaştıran toplumlara Avrupa’da da dünyada da  tahammül edemezler. Bu ülkelerde halk çok duyarlıdır. Bu tip  olayı yapanları devletin savcısı polisi gelmeden O bölgenin halkı cezasını keser. Seni ciddiye almazlar seni dışlarlar. Benim ülkemde siyasetçiler çiğdir. Halkının çok gerisindedirler. Demokrasi ile yönetilen  dünya ülkelerinde  hiçbir siyasetçi kendi halkına TEÖRİST diyemez.  Dediği an o ülkenin insanı cezayı hemen keserler. Bizde ise ne yazık ki birileri avuçları patlarcısına alkışlarlar… Siyasetçilerimizin kafaları boş, ve tuzları kurudur. Örneğin, 2. Cıhan  Savaşı Nazizmden çok çekenler birbirlerini anladılar. Sokakta savaş yapanlar, yani Hıristiyanlar ve sosyalistler hapiste beraber  oturdular. Ve birlikte  olgunlaştılar.

 ATATÜRK, bu milletin aranan bir  adamıdır. Milletin başı her sıkıştığında onu arar. Onu özler. Bu da onu silinmez bir şahsiyet yapar. Ulu  önderimiz, gere  sanat, gerek sosyal bilimler,  gerekse askeri alanda yaptığı yeniliklerle dehasını ve  karizmasını göstermiştir. Atatürk bu tip yıpratılma seansları  ile  zarar  görmeyecek, son derece  önemli, kutsal anıtsal bir siyasi karizmadır. Dolaysıyla ,  Atatürksüz tarih düşünülemez. Tarih, Atatürk’ün etrafında şekillenmektedir.

 Örneğin; Putin dediğimiz kişi  komünist  filan değildir. Komünist Rusya’nın bayramlarını,  kutlamalarını, değerini ve hatta milli marşını dahi  bıraktı. Ama Sovyet enternasyonalini kaldırmıyor. Çünkü  o  bizim şerefimiz diyor ve çok da haklı… Tarihe mal olmuş insanları karalamak, onlara haksızlık etmek bize ne kazandır ki…?

  KAYNAKÇA;   TARİH DERGİSİ HAZİRAN SAYISI…37

ORTAYLI  İLBER

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@