16 Nisan ve Referandum Sonuçları

16 Nisan’da yapılacak referandum Türkiye’nin  kaderini değiştirecek çok önemli bir tarihi seçimdir.

Mustafa Yenice 13.03.2017, 16:26 13.03.2017, 16:40
16 Nisan ve Referandum Sonuçları

16 Nisan’da yapılacak referandum Türkiye’nin  kaderini değiştirecek çok önemli bir tarihi seçimdir.

Bu bir sistem değişikliği değil rejim değişikliğidir.

Bu 100 yıla yaklaşan  Cumhuriyeti tehid eden  bir  referandum oylamasıdır. Egemenlik halkın temsilcisi meclisten alınarak bir kişiye verilecektir. Demokrasi  ve hukuk birbirinin hasmı değildir. Birbiri ile  el ele yürümelidir. DİN=AHLAKTIR. Din ve ahlak el ele yürümelidir, Dini ahlaktan Demokrasiyi hukuktan ayıramayız. Halkın  güvencesi ve kaderi  bir tek adamın iki dudağı arasında çıkacak cümlelere bağlanmamalıdır.

%50+1 ile bu anayasa oylandı diyelim geride kalan %49 ‘ne yapacağız?bu ülkede huzuru nasıl bulunur?

Olağanüstü dönemlerde hele halkın kaderini değiştirecek  rejimi sarsacak seçim nasıl yapılır?

Anayasa  yapılırken büyük bir uzlaşma ile referanduma gidilir...

18 . yüzyılın  sonlarına  doğru  Anayasa harekatları  başlamış ve  günümüze kadar gelişmeye devam etmiştir. Siyasal  sistem,  Siyasal iktidarın ve onun işleyişinin  dengeli olarak birbirine  bağlanmasıdır.  Parlamento ve  hükümetin aralarında denge  sağlanarak işletilmesi Anayasacılık hareketinin temelidir.

Buna  göre  DEMOKRASİ  yolunda  dünyada  başlıca iki siyasal rejimden söz edilir. BAŞKANLIK SİSTEMİ VE  PARLAMENTER sistem. Ülkemizde şu sıralarda “16 NİSAN”   Parlamenter sistemden  BAŞKANLIK sistemine geçip geçmeme oylaması yapılacaktır. Anayasalar durup dururken değişmez. İhtiyaç var ise ve halkın büyük çoğunluğunun onayı ile yapılır.

ANAYASALAR; ait  oldukları  ülkelerin tarihi, sosyal, siyasal kültürel   ve ekonomik gelişim ve birikimleri  göz önüne alınarak   büyük bir uzlaşma sonucu  bayram yapar gibi değiştirilir. Bizim gibi büyük sıkıntıları olan bir ülkede çat kapı ( birisi istedi diye değil) anayasa değişikliği yapılmaz.  

Anayasalar  değiştirilirken kurucu  felsefeye ve  iradeye  bağlı kalarak ülkede demokrasinin gelişiminde ileriye dönük olumlu değişimlerin devamına olanak sağlanır.

BAŞKANLIK SİSTEMİ; Başkanlık sistemi  günümüzde sorunsuz olarak bir tek ABD ‘dir. Zor koşullar altında, Bağımsızlık Bildirgesinde  belirtildiği gibi “ göçmen  olarak gelip” yeni bir  kıtanın  çeşitli  bölgelerine dağılıp yerleşmiş birbirinden ayrı topluluklar birleşerek “federal bir devlet”  kurmuş  ve Amerikan  vatadaşlığı gibi bir  üst kimlik yaratıp birleşmişlerdir. 13 Federe devletle başlayan ve  günümüzde 51 eyalet ve bir federal devletten ABD Federal Cumhuriyettir. YÜRÜTME yetkisi başkanındır. Ancak güçlü bir paramento denetimi ve bağımsız güçlü bir yargı sistemi vardır. Görevdeki başkan suçlandığı  vakit  sorgulanabilmekte ve sorgulaması TV ile canlı yayınlanmaktadır. PARLAMENTER SİSTEM; Avrupa’da  demokrasinin gelişmesi İngiltere’de başlayarak zaman içersinde bu kıtanın tamamına yayılmıştır.

İngiltere’de de güçlü  bir parlamento ile  yürütme ve yasama  görevlerini yapıyorlar. Bu sistemle  demokrasi gelişmiş ve yoluna devam etmektedir. Türk ulusunun dokusuna en uygun sistem  ve anayasa parlamenter sistemdir.  TÜRK ULUSUNUN, kayıtsız  şartsız egemenliğini esas alan 1924 Anayasa’sında,  uzunca bir süre esaslı bir değişiklik yapılmadı…1925 yılında çok partili demokratik rejime geçildi.

Bir yabancı  bilim adamı şöyle diyor;insanları akıllı olmak zorunluluğundan kurtaracak ve onların her türlü deliliklerine rağmen mutlu kılacak bir ANAYASA yoktur.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@