Türkçemizi Katletmeyelim Oha çüş falan oldum yani…

Eğitimci yazar Mustafa Tekeş yazdı: Türkçemizi Katletmeyelim "abi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni. Ama concon muyum ki ben, baktım ki o da bana kesik. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. ‘Hav ar yu yavrum?

Mustafa Tekeş 10.09.2017, 11:48
Türkçemizi Katletmeyelim Oha çüş falan oldum yani…

Her milletin dili kimliğidir eğer dilinizi yozlaştırırsanız kimliğiniz erozyona uğrar.

Bu bakışla yola çıkarsak biz dilimizi ne kadar koruyoruz bir bakalım…

Yıl:1965

“Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle ‘akşam-ı şerifleriniz hayrolsun’ dedim.”

Yıl: 2006

Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni. Ama concon muyum ki ben, baktım ki o da bana kesik. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. ‘Hav ar yu yavrum?
Evet çok koruyamadığımız kesin…

Peki neden, neden kendi dilimizin o güzelim estetiğini bozar anlamsız sözcüklerle ne dediğimiz anlaşılmaz hale getiririz nedir bunun sebebi?

Milletler her zaman savaşlarla yok edilmez zayıf noktalarından tutularak da yer ile yeksan edilebilir, işte dininizle dilinizle kültürünüzle yani bizi biz yapan özümüzle savaştır bu ve ne yazık ki idrak edemediğimiz bir muharebede hiç silahsız sanki gönüllü neferler gibi buna katılır ve yeniliriz tıpkı bugünkü Türkçe’mizin yenildiği gibi…

Türkçe’ye diğer dillerden eklenen kelimelerin çokluğu değildir bu bozulmayı yaratan zaten bugün yaşanan sıkıntı da bu değil yıllar evvel de o kelimeler vardı bugün de var ancak üslup farklandı o Farsça bu Arapça diğeri Macarca dedik yerlerine ne koyduk?

Oha çuş falan oldum yani…

Evet yerine buna benzer şeyler geldi şimdi yaşı 18-20 civarında bir genci konuşurken ben anlamakta zorluk çekiyorum eminim ki o da beni anlamakta güçlük çekiyor aradan asır geçmedi neden anlaşamadığımızı sorgulamak yersiz çünkü artık farklı dilleri konuşmaktayız…

Türk Dil Kurumu’nun güncel Türkçe sözlüğünde 111 bin 27 kelime bulunuyor. Bunun 14 bin 1981’i yabancı kökenli. 111 bin 27 kelimeden kurulacak o kadar güzel cümleler varken hala birbirimize ayrılırken bye selamlarken helo öpüyorum yerine mucuks eminim ki Türkçe’ye kazandırılan bir artı değil.

Millet olmak zor iştir bu hakkın kazanılması için o milletin dili dini bayrağı kültürü değerleri olmalı ki adına millet diyelim.

Nedir gözden çıkardığımız harcadığımız şey nedir?

Savaşarak bin bir emekle aldığımız bu vatanın milleti olarak gerçekten her şeyimize sahip çıkarak var mıyız?

Kaybettiğimiz hiçbir şeyi tekrar yerine koymak kaybettiğimiz kadar kolay olmayacaktır emin olun, o yüzden kaybetmeden sahip çıkalım.

Bugün İngilizce ülkemiz de nerdeyse ana dilimiz kadar önem arz etmekte çünkü güçlendi gönlüm keşke diyor keşke Türkçe’miz dünya dili olabilecek kadar kuvvetlenseydi de bugün İngilizce’nin yerine oturabilseydi.

Belki bu anlamda emek vermedik tamam ama hiç değilse kaybolup gitmesine de izin vermeyelim.

Oktay Sinanoğlu’nun yazdığı bye bye Türkçe’yi tüm yüreğimle destekliyorum okunmasını tavsiye edeceğim bir kitap.

Bence de bu güzel dilimize güle güle demeyelim.

Dilimizi kabalaştırmayalım içindeki letafeti bozmayalım dedeye moruk babaya peder, şaşkınlık ifademizi oha çüş falan oldum yani diye söylemeyelim. Bu ifadelerle konuşmak bize bir şey katmayacağı gibi kaybettirecek, büyük tehlikedir bu hemen anlamak ve değişmek gereği var lütfen anlayalım.

Yapılan araştırmalar da mevcut kelime sayımızın günlük yaşamda genç nüfus arasında kullanılma sayısı sadece 300-400 kelime olarak çıkıyor, yani bu şu demek oluyor zengin cümle yerine kısa özetler halinde konuşuyor gençlerimiz, bu zaten başlı başına bir üzüntü bir de üzerine kelimeleri keserek hatta yok ederek yerine argo bir lisan yerleştirmek gerçekten derin derin yaralara sebep oluyor.

Şimdi ne yapalım biz sadece bir kişiyiz bu yozlaşmayı nasıl çözelim demeden başlayarak önce kendimizi düzelterek sonra çevremizdekilere yardım ederek pek çok yarar sağlayabiliriz Gençlerimize her zaman güvendik yine güveniyoruz hadi gençler ilk hamleyi siz gerçekleştirin, tamam biliyorum sizler için belki ‘akşam-ı şerifleriniz hayrolsun’ zor olacak ama hayırlı akşamlarla başlayalım mı?

Bir deneyelim, biz başarırız.

Yorum Sizin

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@