Eğitimde Üç Aşama - Mustafa Tekeş yazdı

Eğitimci Yazar Mustafa Tekeş yazdı...

Mustafa Tekeş 04.12.2017, 09:44
Eğitimde Üç Aşama - Mustafa Tekeş yazdı

EĞİTİMDE ÜÇ AŞAMA

( BİLGİLENDİRME – YÖNLENDİRME – UYGULAMA)

Eğitim ve öğretimin metot ve tekniklerini, amacını bilmediğimiz zaman olumlu sonuç almamız mümkün olmayacaktır. Eğitim ve öğretimin önemini ve nasıl yapılması gerektiğini anlatan rahmetli Zeki SOYAK Hocamın şu güzel ve anlamlı cümlelerine kulak verelim.

"Ülkelerin gelişmeleri için ekonomik, ticari ve teknolojik ihtiyaçlarının olduğunu fakat bunlardan daha önemlisinin insanın eğitimi olduğunu söylerdi. İnsanlarını eğitememiş toplumlar, maddi planda ne kadar ilerlerse ilerlesin, insanların ruh ve fikir dünyası beslenmeden istenilen seviyeye gelemezler. Mana peteğinden bilgi ve medeniyet sunan, ilim öğrenmek aşkıyla ülkeler dolaşan ilim âşıklarına pek rastlayamamaktayız. İlim adamları bir toplumun bedenindeki ruh, damarlarındaki kan gibidir. Bilgi ve bilgiden yoksun toplumlar ruhsuz ceset gibidir. Böyle toplumlar kısa zamanda bozulur, dağılır ve yok olurlar. Çocuk gül bahçesi gibidir. İyi bir bahçıvanın elinde en iyi verim alındığı gibi, kötü bir bahçıvanın elinde de bu bahçe bir çalılığa dönüşebilir.

Eğitimde şu üç aşamayı takip etmeliyiz. Öğrenciler; En iyi bir şekilde bilgilendirilmeli. İyiye, güzele ve doğruya yönlendirilmeli. Öğrenilenleri hayatın her alanında ve her zaman uygulamalıdır. Öğretmenler hem bir pedagog, hem bir psikolog, hem de bir sosyolog gibi olmak zorundadır. Öğrencilerine doğru ve tam bilgi vermelidir. Öğretmen ders yaparken, branşı ile ilgili tüm yayınları takip etmeli, her türlü yayından yararlanmalı, aktif metot uygulamalı, öğrencinin derse katılımı en üst düzeyde sağlamalıdır. Öğretmen başarısız ve sorunlu öğrencilerle yakından ilgilenmeli, onları cesaretlendirmeli, çalışma metotları hakkında rehberlik yapmalıdır. Öğretmenler öğrencileri zaman zaman evlerine davet etmeli, ikramda bulunmalı ve kendisi hizmet etmelidir. Öğretmen-öğrenci arasında sıcak, samimi bir ilişki kurulmalı, karşılıklı sevgi-saygı ve güven içerisinde beraberce etkinlikler yapılmalıdır."

Saygılarımla

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@