Eğitimde Fırsat Eşit Mi, Değil Mi?

Eğitimci Yazar Mustafa TEKEŞ, eğitimde fırsat eşitliğini yazdı...

Mustafa Tekeş 05.07.2017, 17:38
Eğitimde Fırsat Eşit Mi, Değil Mi?

Fırsat uygun zaman, uygun durum veya şart, vesile demektir. Eşitlik ise yasalar yönünden insanlar arasında ayrım bulunmaması durumu. Bedensel, ruhsal başkalıkları ne olursa olsun, insanlar arasında toplumsal ve siyasal haklar yönünden ayrım bulunmaması durumudur.

Fırsat eşitliği ilkesi yönlendirme; öğrencilerin bir kısmını seçen, diğerlerini program dışı bırakan bir tutumla değil, öğrencilerin tümüne fırsat eşitliği sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Öğrencilerin istek,ilgi ve yeteneklerine göre yetişmeleri sağlanmalı, “herkesin” başarılı olabileceği bir programa girmesi amaç edinilmelidir.               

Konunun özüne biraz daha inecek olursak iki farklı aile yapısını incelemek gerekir. İyi bir ekonomik durumu ve iyi bir sosyal çevresi olan bir aile yetişen çocuk okulun yanında özel ders, kurs ve dersane gibi bir çok imkandan faydalanırken diğer yanda daha kötü bir sosyal çevrede ve ekomomik bakımdan daha kötü bir aile de yetişen çocuk okul dışında hiç bir imkandan faydalanamamaktadır. Ama yine bu iki öğrencimiz aynı kritelere göre sınava alınıp aynı kriterlere göre değerlendilmektedir.

“Eğitimde fırsat eşitliği“ eskiden daha çok anılır, dile getirilirdi. TEOG ve üniversite giriş sınavları ne yazık ki fırsat eşitsizliğinin ne denli derin olduğunu her yıl bize göstermektedir. Bu “başarısızlığın?“ altında yatan nedenler araştırılmamakta, belki de araştırmak istenmemektedir. Her yıl başarılı iller baş tacı edilmekte, başarılı öğrenciler dershane tişörtleri ile lanse edilmekte ve bu rezalete hiç kimse dur dememektedir. Uzun vadede bu uçurumların yaratacağı toplumsal sorunlar iç huzuru ciddi olarak bozacak boyutlara varabilir durum böyle giderse.

Yoz bir tüketim kültürü küreselleşme adı altında topluma aşılanırken yoksulluğun pençesinde kıvranan insanlar kendilerini ilgilendiren en temel konularda duyarsız olmaya zorlanmaktadır ve onlara bireysel çözümler sunulmaktadır. “Gemisini kurtaran kaptan“ felsefesi geniş yığınlar tarafından istemeyerek de olsa benimsenmeye başlanmaktadır. Oysa sorunlar ve onların çözümleri bireysel olarak algılandığı sürece hiçbir zaman çözülemezler.

Yapılacak olan çalışmalar ve atılacak olan adımlar konusunda Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılanlar referans olmalıdır. Atatürk’e layık olabilmenin ön koşulu bu olsa gerektir. Sonuç olarak fırsat eşitliği benimseyen bir ülkede ve eğitim sistemde tamamen eşitsizliklerle yetişen bu bireylerimize fırsat eşitliğinin nasıl sağlanacağı konusunda daha çok sorular sorulmalı ve cevaplar bulunmalıdır.

Tüm öğrencilerimiz ve ailelerinin istedikleri eğitimi, istedikleri şekilde almalarını diliyorum.

Eğitim süreçlerinde ve yaşamlarında başarılar diliyorum.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@