2017-2018 eğitim öğretim yılı hayırlı olsun - Mustafa Tekeş

Eğitimci yazar Mustafa TEKEŞ 2017-2018 eğitim öğretim yılı hayırlı olsun...

Mustafa Tekeş 17.09.2017, 16:12
2017-2018 eğitim öğretim yılı hayırlı olsun - Mustafa Tekeş

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN

Tatil bitti ve okullar açıldı. Yeni eğitim-öğretim yılında öğretmen, öğrenci ve veliler için yeni bir heyecanlı dönem başlıyor.

Ülkemizin aydınlık geleceğini şekillendirecek olan iyi bir eğitim modelidir.

Geleceğe umutla bakabilmenin temelini, sağlam bir eğitimle yetişen nesiller oluşturacaktır. Bu nedenle geleceğimizin, ülkemizin muhteşem ve mutlu olmasını isteyenler, yeni nesillere verilecek eğitimin yerli, milli kültür ve kimliğimizle uyum içersinde olması gerektiğini anlamalıdırlar…

Milletler için istikbal, eğitilmiş nesillerden geçer! İlk eğitim aileden başlayarak okul ve çevreye doğru uzanır. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızı anne karnından başlayarak, helal lokma ile büyüterek inancına, tarihine, kimliğine uygun fert olarak milli, manevi iklimde yetiştirmeliyiz. Gözbebeklerimiz, ciğerparelerimiz olan çocuklarımızla evimiz, barkımız, bahçemiz, arabamız ve birçok işimizle ilgilendiğimizden daha çok ilgilenmeliyiz. Yoksa geleceğimizi kendi ellerimizle karartırız.

Eğitim; İnsanın mensubu bulunduğu milletin değerlerine, insanlığa ve kendisine karşı vazifelerini yerine getirebilmesi için şuur ve beden kabiliyetlerini düzenleyen, geliştiren, disiplinize eden, terbiye ve öğretim faaliyetidir. Başka bir deyişle eğitim; toplumun her alanında kendi değerler bütününe göre ferdi yetiştirme faaliyetidir. Eğitimin ilk görevi kültürünü nakletmek, belli bir gaye uğruna bir taşıma hizmeti yapmaktır. Çünkü eğitim, insanın düşünce, his ve hareketlerine direkt tesir eden bir fonksiyon icra etmektedir. Zira her eğitim kendine has bir insan modeli, bir insan tipi ortaya çıkarmayı hedeflediğinden bir yerli yapıya, modele ve inanca ihtiyaç vardır.

Tarih dinamik ve objektif bir tahlile tabi tutulduğunda milletlerin varlıklarının devamında, eğitimin büyük bir rol oynadığı, fonksiyon icra ettiği görülür. Eğitim, bir milletin varlık ve bekasının temelidir. Toplumların dinamizmi milli ruhtur! Milli ruh ve heyecanı ayağa kaldırmayan bir eğitim sisteminin ne okuyana, ne okutana bir hayrı dokunmaz... Genç beyinlere milli şuuru nasıl kazandıracağımızı, değerlerimizle nasıl barıştıracağımızı, bunu hangi politikayla, hangi müfredatla gerçekleştireceğimizi iyice araştırıp ortaya koymalıyız.

Gelişimin ve yönetimin temelinde iyi bir eğitim vardır. Bu gün yönetim sahipleri bütün güçlerini eğitim meselesine sevk etmelidirler. Önce milli bir müfredat, nitelikli öğretmen ve eğitime adanmış bir eğitim politikası…

Hak’kın, gerçeğin, ilmin mesajını vermeyen, insan şahsiyet ve kabiliyetini geliştirmeyen eğitimden bir fayda beklenemez… Eğitimimizi sözden öze, düşünce planından eyleme dönüştürecek bir yapı ile yaşanabilir ve uygulanabilir hale getirmeliyiz. Yoksa okul farklı sosyal çevre farklı olursa sistemde çatışma başlar.

Yerli olmayan, davranışa yansımayan bir eğitimin içi boş ve anlamsızdır… Her yeni nesil kendi kültür değerlerini öğrenmeden yabancı kültürlerin etkisinde kalarak yetişiyorsa o nesilden fayda beklenemez. Öğretmen olarak yetiştirmekte olduğumuz bireyleri; milletimizin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ruhen, bedenen güçlü, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; kendisine, içinde yaşadığı topluma karşı sorumluluklarını farkında olan ve bunları davranış haline getiren bireyler olarak yetiştirmek görevimiz olmalıdır.
Tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimizin yeni eğitim öğretim yılının hayırlı, sağlıklı, mutlu ve başarılı geçmesini temenni ediyorum.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@