Yeni müfredat fırsattır - Mustafa SOLAK yazdı

Başlığı görenler ilk anda “tehlikenin neresi fırsat?” diye sorabilir. 

Mustafa Solak 19.09.2017, 22:37
Yeni müfredat fırsattır - Mustafa SOLAK yazdı

YENİ MÜFREDAT FIRSATTIR

Başlığı görenler ilk anda “tehlikenin neresi fırsat?” diye sorabilir. 

Bu müfredat milleti, milli devleti bölüyor ve Atatürk, insanlık ve kadın onuruna karşıttır. Peki neden fırsat?

1) Müfredatlar bu eğitim-öğretim yılında sadece 1., 5., 9. sınıflarda uygulanacak. Dolayısıyla diğer sınıfların ders kitaplarının yazımı için 3 yıllık bir süre var. Bu 3 yıllık sürede Cumhuriyet karşıtı ders kitaplarının yazımı önlenebilir.

2) Müfredat, ateistinden şeriatçısına toplumumuzun % 95’inden fazlasını kazanabileceğimiz bir durum ortaya çıkmıştır. “Huzur ve birlik içinde yaşama” amacı üzerinden milletimiz ikna edilebilir. Şaşırtıcı gelebilir. Bizde birçok kişi şeriatı tecavüzcünün, hırsızın elinin kesilmesi gibi birkaç örnekle sınırlı anlıyor. Örneğin öğrencim hırsızın elinin kesilmesi için şeriatı istemişti. Ona “senden başlayalım, kopya çekiyorsun, emek hırsızlığı” dediğimde “o başka” demişti. Milletimize “boş ol” denerek hakim önüne çıkmadan erkeğin karısını boşamasını, dul kalan kız çocuk sahibi kadının, yeni eşiyle zifaf yaşamadıysa kızını yeni eşinin nikahlayabileceğini, dinden çıkanın öldürülebileceğini, hırsızın el-ayaklarının çapraz kesileceğini anlatıp ikna edemezsiniz. Bu kadar kadın onuruna, insanın yaşama hakkına müdahale eden ifadeler sindirilmez. “Ama dinde varmış” diye yanıt verecek olanlara “peki sen normal görüyor musun” diye sorduğumuzda büyük çoğunlukla “hayır” yanıtı alacağız. Kendi safımıza çekemesek de tarafsızlaştıracağız.

3) “Kişisel (münferit)” diye sunulan konuları ders kitaplarına dayandırarak milyonlarca öğrencinin IŞİD yöntemleriyle yetiştirildiğini ve bunun resmi olduğunu anlatabileceğiz. Örneğin “boş ol” sözüyle karısını boşayan adamın, 2 kadınla evlenmek isteyenin, şortlu kadına saldırının hiç de kişisel mesele olmadığını, ders kitaplarındaki ifadelerin buna yol verdiğini daha rahat anlatacağız.

Bu bakımdan müfredatlar iktidara yürümenin fırsatıdır. Yalnız bazı noktalara dikkat edilmelidir.

“Bu müfredat gericidir, laiklik karşıtıdır” gibi pankartlar asılmamalıdır. Bildirinin en başına yazılmamalıdır. Laiklik, üzerinde tanım birliği yapılamayan bir kavramdır. Kimine göre din düşmanlığı kimine göre dinin özgürce yaşamasının garantisidir. Bu iki uç arasında yüzlerce tanım yapılmaktadır. Bu sebeple “laik eğitim yok ediliyor” demek, hem kafa karışıklığını gidermiyor hem de milletimizi kazanmada ve meseleyi net ortaya koymada yeterli değil. Müfredatlar ve ders kitapları milleti, milli devleti parçalayan, Cumhuriyet’e, Atatürk’e, laikliğe, kadına, insan onuruna düşmandır. Zaten laiklik diğer kavramların da temelidir. Dolayısıyla laiklik, tek başına kavram olmaktan ziyade millet, milli devlet, Cumhuriyet, Atatürk, kadın, insan onuru, vb bağı kurularak,  bunlarla temel oluşturduğu, laiklik olmazsa bunların da yok olacağı belirtilerek açıklanmalıdır. Deyim yerindeyse laiklik diğerlerinin içinde yedirilmelidir. Böylece hem derdimizi hem de laikliği daha iyi anlatacağız.

Toplumsal mücadeleyi büyütmek için kitle örgütleri ve meslek kuruluşları (ADD, CKD, ÇYDD, sendikalar, barolar, veli dernekleri, vb) ortak mücadele yöntemleri geliştirilmelidir. Partilerimiz de buna dahil edilmelidir. Yukarıda açıkladığımız üzere “Laik eğitim platformu”, “Bilimsel, laik, çağdaş, eğitim meclisi” gibi yetersiz ve birleştirmeyen, slogan düzeyinde kalan platform/Meclis/Komite adlar, birliktelikler doğru değildir.  “Milli Eğitim Meclisi”, “Milli ve Atatürkçü Eğitim Meclisi/Komitesi”, “Cumhuriyetçi Eğitim Meclisi”, adları düşünülmelidir.

Bu Meclis/Komite, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve okul önlerinde basın açıklamaları yapmalı, imza masaları açmalı, okul-aile birliklerine, velilere eğitim ve müfredat üzerine seminer vermeli, panel ve sempozyumlar düzenlemelidir. Eski ve şimdiki milletvekilleri, Köy Enstitülüler, yazarlar, sanatçılar ile toplantılar düzenlenerek basına yansıtılmalıdır. Dahası milli müfredat yazımını da planlamalıdır. Böyle itiraz etmenin yanında topluma seçenek de sunmuş olacağız.

Tehlikeyi fırsata çevirelim.
Tarihçi-yazar
Mustafa SOLAK  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@