Öcalan’ın Açıklaması, Aleviler ve Solcular

Öcalan, 21 Mart’ta okunan metniyle “Yeni anayasa, başkanlık için AKP’ye destek verme karşılığında ulus devletten vazgeçelim” demeye getiriyor. Bunu şu sözleriyle açığa vuruyor:

Mustafa Solak 24.03.2015, 23:49 28.06.2017, 19:39
Öcalan’ın Açıklaması, Aleviler ve Solcular

Öcalan, 21 Mart’ta okunan metniyle “Yeni anayasa, başkanlık için AKP’ye destek verme karşılığında ulus devletten vazgeçelim” demeye getiriyor. Bunu şu sözleriyle açığa vuruyor:

        “Kapitalist emperyalizmin genelde son iki yüz yıllık, özelde son yüz yıllık gerçeği şudur: Ulus devlet milliyetçiliği temelinde etnik ve dini kimlikleri özüne ters biçimde içe doğru kapatıp birbirlerine düşman etmek, yani böl-yönet politikasına uygun olarak varlığını acımasızca günümüze kadar sürdürmek!”

          Ulus devlet etnik ve dini kimlikleri birbirine düşman ediyor demek!

         “Alevi” diyor ama “90 yıllık Cumhuriyet tarihinin çatışmalarla dolu geçmişini aşma” ve “on maddelik deklerasyon temelinde yeni bir süreci başlatma” ifadeleriyle hem Osmanlı’nın Alevilere ve Kürtlere baskısı hem de AKP gericiliği, kapitalizmi onaylanıyor.

           Diyarbakır’da heykelini diktiği, caddelere adını verdiği HDP en son Cumhuriyet düşmanı ve dinci Şanlıurfa’da ‘Said-i Nursi’ye anma töreni düzenledi.

          Öcalan daha önce de  “AKP-BDP (HDP) olarak İdris-i Bitlis-Yavuz ittifakını güncelleyelim” çağrısı yapmıştı. Peki kim İdris-i Bitlis?

          Yavuz Sultan Selim’in kendisinden Alevilerin katledilmesini istediği kişi. Öcalan çağrısı İdris-i Bitlis’inin Osmanlı’yla işbirliğini vurgulaması yönünden anlamlı. Böylece Osmanlı’nın günahları aklanarak bütün günahlar Cumhuriyet’e yükleniyor.

          Sünni İslam üzerinden yapılan ittifak Alevileri dışlıyor. Dahası Alevilere yapılan, yapılacak olan baskılar meşru görülüyor. Alevilerin yaşam alanı bulabildiği laik, üniter Cumhuriyet’e ise birlikte “el fatiha” okuyorlar.

          Özetle Kürt hareketi AKP ile Yeni Osmanlıcılık’ta birleşiyor.

          Yeni Osmanlıcılık siyaseti, müslümanların yaşadığı topraklarda yurttaşlığa değil Osmanlılığa yani İslama dayanan bir kimlik etrafında biraraya gelmek. Kürtler “İslam” üzerinden bu siyasete ortak kılınıyor. Hiçbir Arap, Fars ulus devlet olmaktan vazgeçmeyeceğine göre bu proje Kürt’ü gericilik ve emperyalizm adına savaş cephesine sürmektir.

        Nitekim Bahar ayları içinde başlatılması planlanan ABD’nin Musul harekatı çerçevesinde Kürtler vurucu güç olarak düşünülüyor. ABD, IŞİD bahanesiyle Ayn El Arap’ta PYD(PKK)’ye verdiği desteğin karşılığını Musul’da görmek istiyor.

        Suriye’de başarılı olamayan Amerika Musul üzerinden Irak, Suriye üzerinde tekrar egemenlik kurmak amacında. Kürtlere muhtaç ve bu plan çerçevesinde de hem müslümanlara hem Kürtlere seslenebilmesi için Sünni mezhebine ve etnik kimliğe dayalı bir anayasanın çıkmasından taraf. Öcalan’ın metni bu çerçevede anlam kazanıyor: “Yeni Osmanlı” hayalindeki AKP ve Irak’ın kuzeyini de kapsayan Kürt devleti kurma derdindeki PKK’nin “Sünni İslam”a dayalı işbirliği.

         Açıklamada Haziran’da ayaklanan kitlelerin talepleri, laiklik yok.

         Öcalan bu ifadeleri kullanırken solcularımız ne yapıyor?

         “Yerel yönetim özerklik şartını kaldıracağım” diyen CHP’den açıklamaya itiraz yok. CHP genel başkan yardımcıları Mehmet Bekaroğlu “ulus devletin miladı doldu” ve Gürsel Tekin "HDP’nin güçlenmesi mutlu eder" demişlerdi. İkisine de "uyarı" gelmediğine göre görüşleri parti yönetimince destekleniyor olmalı.

        Açıklamaya, “Öcalan AKP’nin diktatörlüğüne, Tayyip’in tek adamlığına, laikliğe, kapitalizme karşı çıkmıyor”un dışında itirazı olmayan Sosyalistler ise, merkezi devletin yıkımını görmüyor. Sosyalizmi heralde, Cumhuriyet’in tasfiye edildiği, emperyalizmin amaçladığı etnik, mezhepsel devletlerde kuracaklar! 

Mustafa SOLAK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@