Çanakkale Zaferi’nin Önemi

Zaferin önemine dair belli başlı noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Mustafa Solak 19.03.2015, 19:38
Çanakkale Zaferi’nin Önemi

Zaferin önemine dair belli başlı noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

         1) Mazlum ulusların emperyalizme karşı ilk zaferidir: 1699 yılından beri Osmanlı imparatorluğunun birkaç istisna dışında yenilgilerinin karşısında emperyalist devletlere karşı kazanılan önemli bir savaştır. Tüm sömürge halkları Türklerin bu başarı karşısında gelecekleri için umutlu olmaya başlamıştır.

        2) Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı, dayanağıdır: Kurtuluş Savaşımız 1919’da değil bu savaşta başlamıştır. Diğer cephelerin aksine bu cephe “vatan savunması” olarak değerlendirilmiş ve bu inançla savaşılmıştır. Bu bakımdan direnme savaşıdır. Kurtuluş Savaşımızın kıvılcımı buradadır. Buradaki direnç Kurtuluş Savaşımıza ilham olmuştur. Vatan savunması yapıldığında başarının olanaklı olduğu görülmüştür.

        3) Anadolu’ya dayanan ulus devletin kuruluşudur: Mustafa Kemal, İslam olmayan toplumların yanında Arapların da Osmanlı’dan ayrılmaya başladığını görmüş ve milli bir devletin gerekliliğini anlamaya başlamıştır.

        4) Çarlık Rusya yıkılarak Lenin’in önderliğinde SSCB kurulmuştur: İtilaf devletleri iç savaş halindeki Rusya’ya Çanakkale’yi geçemediğinden asker ve silah yardımını ulaştıramamış ve müttefiki Rus Çar’ı sosyalizmi kurmak isteyen Rus halkınca (25 Ekim 1917) yıkılmıştır. Sovyet Devrimi yapılarak emekçilerin iktidarı kurulmuştur.

       5) Mustafa Kemal-Lenin dostluğuyla Kurtuluş Savaşımızın doğu cephesi sağlama alınmıştır: SSCB cephane, para gibi kaynakların sağlamıştır. Savaşlarda Rus generaller komutanlarla beraber cephelerde gözlemci olarak yer almışlardır. Mustafa Kemal dönemi boyunca Türk- Sovyetler ittifakı korunmuştur. Kalkınma planlarının hazırlanmasında SSCB’ye heyetler gönderilerek sanayileşmede ilham alınmıştır. Maalesef 1950’lerle beraber “Rusların boğazlarda gözü olduğu” iddiasıyla Amerika güdümüne girmenin gerekçesi oluşturulmuştur. Bugüne kadar böyle bir resmi iddia doğrulanamamıştır.

        6) Brest-Litovsk Antlaşması (3 Aralık 1918) ile SSCB Kars, Ardahan ve Batum’u bize verdi: Sovyet yetkiler Çar döneminde Osmanlının parçalanmasını içere gizli anlaşmaları dünyaya açıklayarak saydığımız topraklarda Türklerin çoğunlukta olduğunu belirtmişlerdir.

Mustafa Solak

solak81@outlook.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@