Başkanlık seçiminde ne yapalım?

Tarihçi yazar Mustafa Solak yazdı...

Mustafa Solak 05.05.2018, 21:20 05.05.2018, 21:44
Başkanlık seçiminde ne yapalım?

BAŞKANLIK SEÇİMİNDE NE YAPALIM?

Bağımsızlar, aday yapılırsa "Akşener veya İnce'nin oyu bölünür" kaygısına gerek yok. 1. turda Akşener veya İnce geçemez. Erdoğan'ı geçirmemek asıl hedef olmalı. 2.turda Erdoğan karşısında en nitelikli aday karşısında birleşiriz. Bağımsızların sayısını artıralım ki AKP ve MHP'den oy alsınlar.
Bize baskın seçimi dayattılar. Sonra yurtdışındaki vatandaşın seçme hakkı çiğnendi. Dilekçe hakkı gaspedildi. Dahası e-devlet varken seçim kuruluna gitmeye zorlandık. Bu oyunu bozalım. 80 milyon bağımsız adayları, aday yapmalı. Ama şu 1-2 gün bağımsız adayların 100 bini tamamlamaları sağlanmalı. 

Akşener, Karamollaoğlu 100 bini tamamladı. Eğer Perinçek ilk tura katılırsa seçim ikinci tura kalacaktır.

"Düşmandan al haberi" diye söz var. Partilerüstü Politika Merkezi uzmanı Nicholas Danforth, "ABD'de yaptırımlar yoluyla Erdoğan'ın yola getirilebileceği görüşünde olanlar harekete geçti" dedi. Bundan bazıları “Erdoğan’ın arkasında kümelenmek gerekli” manasını çıkarabilir. Söylemek istediğim ABD, TAM itaatkar iktidar tasarlıyor. Buna dikkat edelim. Meselenin sadece tek adamdan kurtulmak olmadığı ABD’nin tavrıyla ortada. ABD at değiştirmek istiyor. Peki adaylar arasında “Katil ABD Ortadoğu’dan, üslerimizden defol” diyecek, Esad ile anlaşacak, “bağımsızlık, laiklik, emek” diyecek şu ana kadar kim var? 

Doğu Perinçek. Ermeni Soykırımı iddiasını Avrupa’da bitirdi, Silivri önlerinde yüzbinlik eylemlere öncülük etti, darbeyi herkes sadece FETÖ ilişkisi bağlamında değerlendirirken O “arkasında ABD var” diyerek emperyalizmi gösterdi, Rusya ile görüşerek ilişkilerin düzelmesine katkı koydu. Solcu bile “laik” diyerek PYD’nin yanında iken, “katil Esad” derken laik vatansever Esad ile defalarca görüştü, yanında durdu. Bölge ülkeleriyle işbirliğine çabaladı, gayrimilli müfredata karşı partisine ülke çapında imza masaları açtırdı. Bu bir propaganda yazısı değil. Ülkeme, kendime karşı vicdani sorumluluğumun gereğidir. Oy vermeyin isterseniz ama seçim kurullarına giderek başkanlık için aday gösterelim. Başkan seçimine kadar ülkemizin siyaset iklimini daha bağımsız, laik, emekten yana olmak adına etkilesin. 

OY VERMESENİZ DE PERİNÇEK'İN YARIŞMASINI SAĞLAYALIM, ERDOĞAN'IN OYLARINI BÖLELİM. 

Yarın daha büyük zorlukları göze almak durumunda kalmayalım. Çevremizi de adaylık için imzaya davet edelim. 1. turda Erdoğan'ı seçtirmeyelim.

Kimileri Perinçek’in muhalefete yönelik sert eleştirilerine kızarak vermeye yanaşmasa da sonuçta o eleştiriler emperyalizme yaklaşmamaları, emekten, laiklikten, milli birlikten yana daha fazla olmalarına yönelikti. Dahası İnce de, Akşener de bağımsız adaylara destek istedi. Onlar da biliyor ki Erdoğan'ın gücünü azaltmak için 1 oya bile ihtiyaç var. Karamolloğlu da 100 bini tamamladı. Doğu Perinçek ve Vecdi Öz'ü de tamamlayalım.

Katılamazlarsa büyük ihtimal Erdoğan ilk turda seçilecektir. 2. turda bağımsızlık, laiklik, emek konusunda daha duyarlı aday üzerinde birleşiriz. Oyunu bozalım, imzamızı verelim!

Seçime kadar (sonrasında da elbette) çevrenizdeki dernek, sendika, partiler aracılığıyla bağımsız, laik, emekten yana Türkiye için propaganda yapılması ve dolaylı olarak bu aday/adayların desteklenmesi yönünde yapacağınız çalışmalara konuşmacı olarak katkı sunarım. Kutuplaşmayı azaltmalı, milletimizi birleştirmeliyiz. Kim seçilirse seçilsin “güllük gülistanlık Türkiye” beklemeyin.

Suriye’de ABD’den yönelen tehdit ortada. Ege adaları, Kıbrıs meseleleri büyüuor. Eğitimdeki Atatürk, cumhuriyet, laiklik, kadın karşıtı yani gayrimilli dönüşümü tersine çevirmek için birleşmek, birleştirmek durumundayız.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@