Avrupa'dan Adalet Gelir mi?

Bir siyasi lider (isim değil fikir önemli) Avrupa gazetelerine şu demeci veriyor:

Mustafa Solak 10.07.2017, 20:09
Avrupa'dan Adalet Gelir mi?

AVRUPA’DAN ADALET GELİR Mİ?

Bir siyasi lider (isim değil fikir önemli) Avrupa gazetelerine şu demeci veriyor:

“Dünya, aşırılık yanlısı ve liberal olmayan halkçılar ve diktatörlerin yükseldiğini görüyor. Diktatörler birbirlerinden öğreniyor. Demokrasilere karşı birlikte komplo kuruyor. Ülkelerini mahvettiler ve halklarını yurt dışına sığınmaya zorladılar.”

Bunu Batı gazetelerine söylediğine göre “aşırılık yanlısı ve liberal olmayan halkçılar”, “diktatörler” batı (ABD, AB) değil. “Halklarını yurt dışına sığınmaya zorladılar” ifadesi Esad’ı, Libya, Mısır gibi Ortadoğu, Afrika ülkelerini tanımlıyor. Bu ifadelerden şu çıkar:

1) Batı demokrattır. Peki Irak, Suriye, Mısır, Libya, Venezuela, vb içişlerine karışmak demokrat tavır mıdır?

2) “Halklarını yurt dışına sığınmaya zorla”yan ülkelerde ve Suriye’de PYD ve ciğer yiyenlere silah vererek iç savaş kışkırtıp halkı ülkesinden uzaklaşmaya zorlayıp denizlerde ölümlerini seyreden Batı değil mi?

3) “Halklarını yurt dışına sığınmaya zorla”yan liderler arasında kastedilenler biri de Esad’dır. Suriye halkının ülkelerini terk etmesinde silah, lojistik destek veren, ciğer yiyen şeriatçıların toplantılarına ev sahipliği yapan Batı’nın payını niye belirtmez?

Esad, emperyalizme karşı vatanını savunan laik bir önderdir. Dahası ülkemizin güneyine emperyalizmi ve işbirlikçisi PYD’yi yerleştirmeyerek güvenliğimizi sağlıyor.

4) “Diktatör” ifadesini Türk yurtaşlara değil de emperyalizmin diyarında söylemek emperyalizmin bölgemize müdahalesine kapı aralamaktır. Zaten bu ifadeyi veren liderin ABD’nin PYD’ye silah vermesine, PYD’nin ülkemize tehditlerine, İncirlik üssünün ABD’ye kapatılmasına dair sessiz kalması, AB, ABD’yi “demokrat” görerek, bu devletlerin bölgemizde “diktatör” gördüklerine müdahale etmelerini meşru gördüğünü göstermiyor mu?

5) “Demokrasilere karşı birlikte komplo kuruyor” ifadesi “size de bize de komplo var, gel beraber onlara karşı mücadele edelim” anlamına gelir ki bu da mazlumlara karşı emperyalistleri tercih etmektir. Halbuki Atatürk şunu demedi mi?

“Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa’dan nasihat almak, bütün dersleri Avrupa’dan almak gibi bir takım zihniyetler belirdi. Halbuki, hangi istiklal vardır ki yabancıların nasihatleriyle yabancıların planlarıyla yükselebilsin?

Tarih, böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir.”

6) Anlaşılan AKP iktidarının indirilmesi için Batıdan yardım isteniyor. İndirelim de Mustafa Kemal Atatürk Vahdettin’i, İngiliz’e, Fransız’a mı (emperyalistlere mi) yoksa millete ve mazlumlar dünyasına ( SSCB, Afganistan, Hindistan, vb yardımları) dayanarak mı indirmeye çalıştı?

Tarihçi-yazar

MUSTAFA SOLAK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@