Atatürk’ün Gücü

Yazarımız Mustafa Solak Atatürk'ün gücü'nü yazdı...

Mustafa Solak 02.08.2016, 20:47
Atatürk’ün Gücü

Yazarımız Mustafa Solak Atatürk'ün gücü'nü yazdı...

Atatürk’ün Gücü


Ahmet Hakan, Atatürk için "ne büyükmüşsün" diyor. "Cüppeli, yeşil bayrak taşıyor" diye korktuklarınız Atatürk'lü bayrak taşıyor. Kurtuluş Savaşı'nda “sarıklı, cübbeli insanların ne işi var" denilmemiştir. Hatta halkın bir çoğu vatanın kurtuluşu yanında padişahlığın, halifeliğin kurtuluşu için de savaşmıştır. Mustafa Kemal Atatürk de bunu bilmekte ama halkı dönüştürme gücüne güvenmektedir.


Bugün meydanlarda egemenliğine, bağımsızlığına sahip çıkan insanların protestosunu “karşıdevrim gösterisi” olarak görenler hemen İran örneğini sunuyor. İran’ı, başka ülkelerdeki karşıdevrim örneklerini de dikkate alalım elbet. Ama devrimleri de örnek alalım. Fakat bu darbenin arkasındaki gücün emperyalizm olduğunu kavrarsak halkın meydanlarda olmasının esas eğiliminin şeriat değil, bağımsızlık olduğunu görürüz. Meydanlardan, OHAL’den korkmaya gerek yok. Halkın içindeki bağımsızlık özlemini, antiemperyalist damarı görelim.

Hükümet yetkilileri, genel merkezine Atatürk posterini asıyorlar, "Gazi Mustafa Kemal gibi savaşıyoruz" diyorlar. Ergenekon'da, Balyoz'da, vs yargıladıkları komutanları önemli görevlere getiriyorlar, YAŞ’ta terfi ettiriyorlar, istifa eden 500 pilot geri çağırıyorlar. Hangi niyetle yaptıkları, samimiyet tartışmasına girmeden şunu söyleyim:

Türkiye'nin gerçekleri, zorunlulukları, Atatürk'ün ve Cumhuriyet'in önemini daha fazla keşfetmeye yönlendiriyor. Temkinli olmak, zorunlulukların dikkate alındığını görmemize engel olmamalıdır. Felaket tellallığı yapanlar Laik Cumhuriyet’e tutarlılıkla sahip çıkan güçlerin pasif durmasına neden oluyor. Meseleyi “iki gerici gücün çarpışması” ve/veya “şeriat provası” olarak görenler meydanlarda toplanan halka karşı ilgisiz, seyirci kalınmasına neden oluyor. Her toplumsal harekette tutarsız, itici noktalar vardır. Devrimci müdahale edendir, halkı kazanmaya, dönüştürmeye çalışandır. Halkın muhafazakar reflekslerinin olması antiemperyalist yönünün geliştirilmesine engel olmamalıdır.

Diyelim ki dedikleri gibi kandırmak amacını niyet etsinler. Bu davranışlarıyla halka Cumhuriyet devriminin önemini yaymış oluyorlar. Böyle davranmaları Atatürk’ün gücünü gösterir. Atatürk gibi müdahil olalım, birleştirelim.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@