Sorunun Kaynağı: 12 Yıllık Zorunlu Eğitim

Murat Mehmet Güler yazdı...

Murat Mehmet Güler 07.04.2019, 18:58
Sorunun Kaynağı: 12 Yıllık Zorunlu Eğitim

Sorunun Kaynağı: 12 Yıllık Zorunlu Eğitim

Artık  şapkayı  önümüze koyma vakti  gelmedi mi ? Hemen hemen her  ay bir  öğretmenimizin   ya  şiddet gördüğü  ya da gözü  dönmüş bir öğrenci tarafından  öldürüldüğü  haberi gazetelerin arka sayfalarında  yer almakta ! Daha kaç can gitmeli  ya da kaç  olay  yaşanmalı ki KRAL  ÇIPLAK denebilsin …

Arkadaşlar kral  çıplak !

Kral  çıplak ama krala gelmeden önce  şöyle bir hafızamızı da tazeleyelim sonra kralla hesaplaşırız.

Bakın, devletimiz  o kadar büyüdü  o kadar  gelişti ki  ;  çok değil   daha 20 sene önce  tüm  öğrenciler  kırtasiye kapılarında sıra  olurdu  kitap  bulabilmek , satın alabilmek  için…Ya da bir  üst  sınıfta okumuş akrabasının  az yıpranmış , üzeri az karalanmış kitaplarını ücretsiz kapabilmek  için ev ev  dolaşırlardı…

Taşıma mı ?  servis mi ?   Yok öyle bir  dünya , tabana  kuvvet  …Okul yolum o kadar uzaktı ki yolda hayaller kurardım , bazen kurduğum hayallerden sıkılıp park halindeki araçların plakalarını sayarak  okula  ulaşırdım…Hayallerden sıkınıldığını da bu sayede  öğrenmiştim daha  o yaşlarda  üstelik…

Yemek , süt , kuru üzüm vb  ürün dağıtımı mı ? Yemek salçalı ekmek ya da  cebimize sıkıştırılmış   harçlık  ya da leblebi daha fazlası hayal bile edilemezdi…

Ama haksızlık yapmayalım ,sınıflarımız  oldukça  insancıl , oldukça birbirine yakın  öğrencilerle dolu olurdu ! Evet evet dolu olurdu .Hiç  unutmam ortaokula  başladığımda sınıfım  tam 63  öğrenciden oluşuyordu !

Günümüze geldiğimizde  ;  her  eğitim  öğretim yılı başında tertemiz  masaların  üzerlerinde  poşetler  içerisinde gıcır gıcır  okul  kitapları  öğrencilerimizin emrinde.  Binlerce servis aracı  ile  evinden  alınıp  okula  kadar taşınan yüz binlerce  öğrenci ve  bu  öğrencilerin öğlen yemekleri eksiksiz  şekilde sunulmakta. Okul sütü , okul  üzümü gibi  projeler ise  olmazsa olmaz  projeler  haline dönüşmüş durumda.Ve bir çok okulda  özel okul sınıf  kontenjanlarına yakın sayıda  öğrenci  ile  eğitim  verilen sınıflar mevcut durumda… ( Kitapların yetersizliğini , servis araç güzergah ve aksaklıkları ,  sunulan yemeklerin kalitesini ve  yer yer çok sayıda  öğrenci ile eğitim veren  sınıflarımızın varlığını görmezden gelmiyorum ama bunlar farklı bir konu ve geçmiş yazılarımda bunları da konu edinmiştim )

Nankör  olmamak lazım ! Bütün bu iyi niyetle yapılan  çalışma ve  sunulan  imkanların  değerini bilmek lazım…Peki biliyor muyuz değerini ?

Şimdi gelelim KRAL’a…

30 Mart 2012 tarihinde  12 yıllık zorunlu  eğitim kanunlaştırıldı. 12 yıllık zorunlu eğitimin amacı, eğitimde kaliteyi arttırarak, bugün gelişmiş ülkelerin yaşadığı Bilgi Çağı’nda küresel rekabette geri kalmayacak bir nesil yetiştirmekti.

Amaç  güzel, peki amaçlanan  ile gelinen nokta  arasındaki fark negatif  yönde  ise !

Açalım biraz  ;  12 yıllık zorunlu  eğitim  ile  4 yıla  düşen ilk okul kademesinden  çocukların  azımsanmayacak sayıda kısmı  okuma yazma  problemlerini  aşamadan ortaokul kademesine geçmekte, Ortaokul kademesinde  ise  bu  problemler  çözülemeden ve bu  çocukların yanına bu kez  dört  işlem yapamayan,  okuduğunu anlayamayan ve  okula sadece vakit geçirmek  için gelen  yüz binlerce  öğrenci daha eklenmiş  oluyor. Bitti mi ?

Yok hayır daha yeni başlıyoruz  lise kademesine  taşıyoruz  bu yüz binlerce daha  ilkokul kademesi temel becerilerini elde edememiş  öğrencileri ! Lise de belki düzelir  umudu  taşıyoruz sanırım ! Liselerde  ise bu  öğrencilerimizi sadece  dört sene daha  oyalıyoruz dahası yok ! Dünyanın  en iyi öğretmenlerini de getirseniz artık bu  çocuklar Lise kademesinde bir adım  ileriye gidemez, çünkü temel yok  …

İşin kötü yanı  ; devletimiz bu  temel kazanımları elde edememiş milyonlarca  öğrenciye  üstte saydığım  kitap, servis yemek vb  imkanları sunmaya devam ediyor.Bu  öğrencilerin başına öğretmen  atıyor, az sayıda  öğrenci ile  okusunlar diye  okullar yapıyor, akıllı tahtalar vs vs vs …Giden milli servetin hesabı yapılamayacak boyutlara  ulaştı.Bu  öğrenciler  sunulan onca imkana rağmen  okula zorunda  olduğu  için,  ya da  gidecek başka yeri olmadığı  için,  elini kolunu sallayarak sadece zaman geçirme  amaçlı  geliyor.Hal böyle  olunca   gerçek anlamda eğitim  alıp kendini geliştirmek  isteyen az sayıda  öğrencimize de yazık oluyor.

İşin daha kötü yanı ne biliyor musunuz…Biz okumakta  gözü olmayan, kendini hazır  tüketime alıştırmış bu milyonlarca  öğrenciye kötülük ediyoruz…Onları sadece  oyalıyoruz, lise mezunu yapmayı başarı sanıyoruz.

Arkadaşlar  ağaç yaş iken eğilir...Okumakta  gözü olmayan çeşitli nedenlerle  temel becerilerden yoksun  olan  bu  öğrencilerimizi, ilkokul sonunda  üretime yönlendirsek ; ara eleman , kalifiye eleman bulamamaktan yakınan sanayici  ve esnaflarımız ile buluştursak nasıl olur…

Alın size  çözüm önerim…

İlkokul yeniden  5 yıl olmalı…İlkokul sonunda sınıf öğretmeni   ve  varsa derslere giren branş  öğretmenleri sınıfta hangi  öğrencilerin   akademik olarak başarılı olabileceğini bilir ve ona göre  her  öğrenci  için rapor  oluşturur.Gözden kaçabilecek  öğrenciler  için ortaokul kademesinde 6. Sınıf son bir değerlendirme  aşaması olarak şuan ki gibi aynen devam eder.Bu 6. Sınıf sonunda mevcut branş  öğretmenlerinin raporlaması ve ilk  5 yıl  ilkokul kademesinde derslerine  giren sınıf ve  varsa diğer branş  öğretmenlerin raporlarına bakılıp bir karar verilir. (  İlkokul kademesinde  ilkokul  3 ,4 ve 5. Sınıfta görsel sanatlar ,müzik ,din kültürü , yabancı  dil  ve beden eğitim  öğretmenleri derslere girebilmeli ) ( Branş  öğretmenleri  endişelenmesin  hiçbiri açıkta kalmaz  ,hiçbirinin aldığı  ücret azalmaz.Devletimiz  o kadar büyük ki kimse mağdur edilmez,  bu arada ben de bir branş öğretmeniyim. )

Karar şu ise  :Evet  X  öğrenci akademik anlamda başarılı ve bundan sonraki yıllarda da şu alanda başarılı  şekilde hayatına devam edebilir :

---İşte bu başarılı rapor sonucuna ulaşılan tüm  öğrencileri devletimiz 6. Sınıf sonrası üniversiteye kadar olan kısımda tüm eğitim öğretim gereksinimlerini karşılamalı.(Okulunu, sınıflarını ,sıralarını , kitaplarını,teknolojik gereksinimlerini , Spor ayakkabılarından eşofmanlarına kadar  vs vs ) Bu  öğrencilere yapılan yatırımın en azından bir geri  dönütü beklenebilir.

Karar olumsuz  ise : Yani X  öğrenci akademik anlamda temel  kazanımları dahi karşılayamayacak durumda ve bundan sonraki yıllarda da akranlarını yakalama  şansı yok :

---İşte bu durum  X  öğrencisinin ailesine bildirilip , aileden   öğrencisini esnaf ve sanayide üretime katkı sağlayacak  şekilde çırak olarak yönlendirmesi istenmeli.Ya da  özel sektörde, ana baba işinde vs vs  çalışacak şekilde yetiştirilmesinin doğru olacağı anlatılmalı.Bu karara karşı gelen velilere ise  bir imkan daha sağlanmalı ; illa  çocuğunu  okutmak  istiyorsan  işte  özel okullar denip oralara yönlendirme yapılmalı…

Burada zenginin çocuğu okuyacak özel okulda , fakirinki okumayacak mı denmesin, Bu  şekilde yaparak fakirin  çocuğunu koruduğumuz  unutulmasın lütfen.Çünkü fakirin akademik anlamda başarılı olamayacak  çocuğunu mevcut sistemde biz 12 yıl boyunca oyalıyoruz.Sonra senin çocuk  üniversiteyi kazanamadı haydi sen  çocuğuna bir meslek bul  şimdi  diyoruz ! Liseyi bitirmiş ama elini o ana kadar hiçbir mesleğe sürmemiş öğrencilerden iş yapmalarını , üretime katkı vermelerini istiyoruz ! Aile zaten fakirdi , çocuğu da akademik anlamda başarılı değildi ve biz o  çocuğu üstte yazdığım şekillerde yönlendirmediğimiz  için sadece  oyaladığımız  için asıl kötülüğü hem aileye hem  çocuğa yapmış oluyoruz.

Okullarımız  okul  olmanın  ötesine  daha fazla  çıkmadan, öğretmenlere olan  saygı daha fazla  yok olmadan, ülkenin ve gençlerimizin geleceği daha fazla oyalanmadan zorunlu eğitimden vazgeçilmelidir.

Saygılarımla…      

Yorumlar (1)
Deniz Ardıç 1 yıl önce
BAŞTAN AŞAĞI ÇELİŞKİLERLE DOLU BİR YAZI. KRAL ÇIPLAK DİYECEKSİN AMA ÖNCE KRALI KÜRKLERLE GİYDİRİP MÜCEVHERLERLE DONATMIŞSIN.
A-İLKOKUL 5 YIL OLMALI EVET .ÇÜNKÜ O YAŞ BİR ÇOCUĞUN HAYATINDA ÇOK KRİTİK, HAYATININ EN KRİTİK EVRESİNE GEÇİŞ DÖNEMİ. ALIŞIK OLDUĞU SINIF ÖĞRETMENİ İLE BU KRİTİK EVREYİ ATLATMASI ÇOK DAHA DOĞRU.AHLAKİ DAVRANIŞLAR,AİDİYETLİK,GELENEK –GÖRENEK VE DUYGULARININ KONTROLÜ VS. SINIF ÖĞRETMENİ TARAFINDAN NET OLARAK HER BİREYE DOĞRU OLARAK KAZANDIRILMALI

B-MESLEK ÖĞRENMEK İÇİN EN DOĞRU YAŞ 12-15. YANİ ORTAOKULLARDA MESLEKİ EĞİTİM GERİ GELMELİ.MESLEK BU YAŞLARDA ÖĞRENİLMELİ Kİ LİSE YILLARINDA MESLEK LİSELERİ ÖZEL SEKTÖRÜN FASON ATÖLYELERİNE DÖNÜŞSÜN. ÖĞRENCİLER PARA KAZANARAK VE GERÇEK HAYAT ORTAMLARINDA MESLEKLERİNDE UZMANLAŞARAK MEZUN OLSUN.

C-ÜNİVERSİTELERE ÖĞRENCİLER İŞ BULMAK İÇİN DEĞİL, MESLEĞİ İLE İLGİLİ YENİLİKLER GETİRMEK İÇİN VE O MESLEĞİ ÜLKESİNDE ZİRVEYE TAŞIMAK İÇİN GİTMELİ.
D- MÜHENDİS ADAYLARININ HEPSİ O MESLEĞİN OCAĞINDA YETİŞMELİ Kİ MESLEĞİNE VE ÜLKESİNE BİRŞEYLER KAZANDIRSIN. YANİ HEPSİ MESLEK LİSESİ MEZUNU OLSUN.

YAZINDAKİ ÇELİŞKİLER ÇEKİNDİĞİNİ GÖSTERİR.BU DA ELEŞTİRİLERİMİ CİDDİYE ALDIĞINI GÖSTERİR. HOŞ.
LÜTFEN YAZARKEN YANINA İMLA KILAVUZU AL.
BİRAZ DÜNYADA EKONOMİK GÜNDEMİ TAKİP ET.GERÇEKTEN OKUMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLER ÖZEL OKULA GÖNDERİLSİN DEMİŞSİN.VİCDANSIZ …
AVRUPA ÜLKELERİ BİLE KAPİTALİZMİ YUMUŞATIP YENİ DÜNYA DÜZENİNE GEÇERKEN BULDUĞUN ÇÖZÜM BU MU?
AYRICA SIKINTI ZORUNLU EĞİTİMDE DEĞİL. EĞİTİM ZORUNLU OLMALI VE BÖYLE DEVAM ETMELİ.MUTLAKA ETMELİ.
TEKRAR KARDELEN PROJELERİ BAŞLATMAK ZORUNDA KALMAMALI KIZ ÇOCUKLARI. NAMUSU KIZLARI OKUTMAYARAK KORUYAN EGOİST VE SAPIK RUHLU BABALARIN ELİNDE OLMAMALI KIZLARIMIZIN GELECCEĞİ.
SIKINTI ZORUNLU EĞİTİMDE DEĞİL ARKADAŞIM HABERİN OLSUN.SÜREKLİ DEĞİŞEN SİSTEMLERLE NASIL BAŞEDECEĞİNİ BİLEMEYEN MAALESEF ZAMANIN VE TEKNOLOJİNİN GERİSİNDE KALAN ÖĞRETMENLERİMİZDE HİÇ Mİ SUÇ YOK?
Z KUŞAĞINDAN HABERİ OLMAYAN, X Mİ Y Mİ HANGİ KUŞAĞA AİT OLDUĞUNU BİLMEYEN ÖĞRETMENLERİMİZİN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
ZORUNLU EĞİTİM, EĞİTİM SEVİYESİNDE GELİŞMİŞ ÜLKELERİ VE STANDARTLARI YAKALAYALIM DİYE GELDİ . AMAÇ ÇOK GÜZEL.FAKAT ÖĞRETMENLERİMİZ ONLARA GÖRE KAFASI ÇALIŞMAYAN ÖĞRENCİLERİ DİPLOMA SAHİBİ YAPMAYI AMAÇ EDİNDİ MAALESEF.OYSA 60’LI YILLARDAKİ YÖNTEM VE TEKNİKLERLE Z KUŞAĞINA ÖĞRETMEYİ HEDEFLEYEN ÖĞRETMEN ZİHNİYETİ MAALESEF AKINTIYA KARŞI YÜZDÜĞÜNÜN FARKINDA BİLE DEĞİL.
X KUŞAĞI ÖĞRETİCİYDİ
Y KUŞAĞI REHBERDİ
Z KUŞAĞININ İSE HİÇBİRİNE İHTİYACI YOK BANA GÖRE. BU ÇOCUKLAR BİZDEN DAHA HIZLI ÖĞRENİYOR.BİLGİYE DE ÇOK HIZLI ULAŞIYOR. HİÇ TANIMADIKLARI SONSUZ SAYIDAKİ SANAL VERİLERİN İÇİNDE HIZLI VE ORGANİZE BİR ŞEKİLDE SEÇİM YAPIP MERAK ETTİKLERİ HERŞEYİ ÖĞRENİYORLAR. DEMEK Kİ KUSUR BİZDE.
BU ÇOÇUKLARIN HAYATINDA HAFTADA 6 SAAT MATEMATİK DERSİ VERİP 1 SAATTE ÖZEL DERS VEREN ÖĞRETMENİN, VASIFSIZ BİR YOUTOUBER KADAR ETKİSİ OLMUYORSA BELKİ KARŞI TARAFI TANIMIYORUZ, BELKİ DE YÖNTEM VE TEKNİKLERİMİZ ONLARA UYGUN DEĞİL.
HEPİMİZ SWOT(GZST) ANALİZİ NEDİR BİLİYORUZ. KAÇ KİŞİ DERSE GİRDİĞİ SINIFTA BUNU UYGULAYARAK YÖNTEM TEKNİK BELİRLİYOR? UYANIN ARTIK 40 DK OKUYARAK ,EZBER TEKRARLAYARAK ÖĞRETMENLİĞİN MODASI GEÇTİ.
YARINLARA GEÇ KALMAMAK İÇİN Z KUŞAĞINI DOĞRU OKUYUP DOĞRU ANALİZ EDELİM?BU ÇOCUKLARIN EN GÜÇLÜ YANI BELKİ DE BİZİM YANLIŞ SANDIĞIMIZ YANIDIR?DOĞRULARIN GÜNLÜK DEĞİŞTİĞİ BİR DÜNYADA HERŞEYİ BİLDİĞİNİ DÜŞÜNEN ÖĞRETMENLER EN TEHLİKELİSİ BENCE.
İLLA KRAL ÇIPLAK DİYECEKSEN BÜTÜN KRALLARI SAY.
EVET SİSTEM GERÇEKTEN BERBAT. FAKAT ÖĞRETMEN MIŞ GİBİ YAPARSA BÜTÜN SİSTEMLER YANLIŞ SONUÇLAR VERİR. BANA GÖRE ÖZEL OKUL, ÖZEL DERS VS. DEVLETİN DE ÖĞRETMENİN DE GÖREVİNİ YETERLİ YAPAMADIĞININ KANITIDIR.
YİNE MÜZİK, BEDEN ÖĞRETMENLERİNE DEĞİNMİŞSİN. SÜREKLİ TEKRARA GEREK YOK. EK DERS SIKINTISI VAR BAZI BRANŞLARDA DESEN DAHA GENEL OLUR.ÇIKARIN İÇİN YAZIYOR İMAJIN OLUŞMAZ BÖYLECE.
ÖĞRETMENLİĞİN TANIMI DEĞİŞMELİ NET.YAZILARIN ÇOK SUBJEKTİF VE TUTARSIZ. KAFANDA ÇELİŞKİLERİN VAR.BELKİ DE BULUNDUĞUN YERLE FİKİRLERİN ÇELİŞİYOR, BİLMİYORUM.
BAŞKALARI KIZAR,CIS OLUR DİYE DÜŞÜNME. DOĞRULARI DOĞRU ŞEKİLDE YAZARSAN KİMSEYE BATMAZ. BELKİ DE HERKESİN UFKU AÇILIR.
KRAL ÇIPLAK AMA ÇOK DA DEĞİL DEME.ÇIPLAKSA ÇIPLAK DE.
SAYGILAR
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@