Alan değişikliği her sene yapılmalıdır (Öğretmenler Haber)

Eğitimci Yazar Murat Mehmet Güler yazdı... Alan değişikliği her sene yapılmalıdır (Öğretmenler Haber)

Alan değişikliği her sene yapılmalıdır (Öğretmenler Haber)

Murat Mehmet Güler - Diplomaya dayalı alan değişikliği üzerine onlarca yazı yazı yazdım.

Bir çok kez  bakanlığa giderek  üst makamlardaki yetkililerle yüz yüze görüşmeler yaptım. Bu konuda bakanlığın tutumunun  son derece haksız ve yersiz olduğunu dile getirdim.

Sonuç ise her defasında bildiklerini  okumak oldu…

Yıllar sonra eğitim kökenli Sayın Ziya Selçuk beyin bakanlığa gelmesi ile birlikte eğitim camiasında esen pozitif rüzgar, bakanlıkça atılan yapıcı ve  olumlu adımlar alan değişikliği konusunda da bakanlığın inisiyatif alarak  kanayan  yaraya dur deneceğinin göstergesi idi.

En son  MEB Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin  ile  bu konuyu konuştuğumda bana ; “binlerce alan değişikliği bekleyen  öğretmen var bu kadar  kişi varken alan değişikliği yapmak doğru olmaz, atama bekleyen gençlerimize bunu  izah edemeyiz” demişti.

Ben de kendisine sanıldığı kadar  çok sayıda alan değiştirmeyi bekleyen  kişi olmadığını  düşündüğümü ifade etmiştim.Nitekim 5 yıl sonra yapılan diplomaya dayalı alan değişikliği  ile  benim haklı olduğum resmi sayılarla belgelenmiş oldu.

Aralık 2018  diplomaya dayalı alan değişikliği için 6903 öğretmen başvuru yaptı.Bunlardan 4207 tanesi alan değiştirebildi.

Yaklaşık  5  yıldır alan değişikliği  yapılmadığını düşünürsek, yani  5 yıllık birikmeyi hesaba katarsak ne kadar az sayıda  öğretmenin alan değişikliği için başvuru yaptığı ve bunların da  çok azının ( açık gösterilen norm sayıları bazı branşlarda oldukça kısıtlı olmasından kaynaklı) alan değiştirdiğini görebiliriz.

Diplomaya dayalı alan değişikliği, mevcut kadrolu  öğretmeninden daha fazla verim elde edilebilmesi ve  öğretmenlerin kendilerini gerçekleştirebilmeleri adına her yıl yapılması gerekmektedir.Aralık 2018 de yapılan ve üstte belirttiğim gibi kısıtlı norm açık gösterilmesi nedeni ile alan değiştiremeyen  yaklaşık 2500  öğretmen unutulmamalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Vizyon Belgesinde dahi öğretmenlerimizin birer yan dal sahibi olmasından bahsedilirken ;  öğretmenlerin  ikinci kez üniversite  okuyup alan değiştirme  istekleri yok sayılmamalıdır..

Diplomaya dayalı alan değişikliği  yıllar önce yapıldığı gibi her Mayıs ayında  yapılıp rutin hale bindirilmelidir.Böylelikle mevcut alanında verim alamayan ya da mutlu olamayan kadrolu  öğretmenler içinde bir seçenek doğmuş olur.

Saygılarımla …

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Sancaktar 7 ay önce

Dilinize sağlık bakanlığımız bu rutin yapmalı bir döngü halinde mevcut kadro eş güdümlü değişerek norm sayısı bakımından denge saglanmali.
Her yıl alan değişikliği olmalı. Bakanlık sendikalar destek vermeli. İnsanlara faydalı bir durum olduğu anlatılmalım yan alan ile karıştırıp yanlış düşünülmemeli. .

Avatar
Selvi Özden 7 ay önce

Kaleminize sağlık hocam. Kanayan yaramiz diplomaya dayalı alan değişikliği kesinlikle eskisi gibi rutin olarak belli kontenjan dahilinde yapılmalı ki kendini geliştirmek isteyen öğretmenler için teşvik niteliğinde olsun . Ayrıca ikinci döneme hakettiğimiz alanlarda çalışmak istiyoruz bunun için EK atama istiyoruz

Avatar
Gülşah 7 ay önce

2600 kişinin de mağdur edilmemesi gerek. Ön başvuru yapan öğretmenlere 2.dönem başlamadan ek bir atama yapılmalı ki öğretmenler diploma alanında çalışabilsin ve öğrencilerine faydalı olsunlar. Yıllar sonra yapılan alan değişikliği hataları telafi etmeli talepleri karşılamalıdır.

Avatar
zafer kepenk 7 ay önce

güzel bir yazı , mutlaka bakanlık görmeli bizleri...

Avatar
Öğretmen 7 ay önce

Teşekkür ederim tazınız için alan değişikliğinde kamu yararı gözetilmeden alan değişikliği yapıldı 1.öncelik norm fazlası olan il içi il dışı tayini olmayan bölümü okulunda kapanmış dersi olmayan öğretmenler olmalıydı hizmet puanına bakılarak yapılması problemimizi çözmedi bir sonraki alan değişikliğinde mağduriyetimizin giderilmesini talep ediyorum.

Avatar
Mustafa YILDIRIM 7 ay önce

Teşekkür ederiz .
Bakanlık gerçekten bu kadar talebi görmezden gelmemeli ve öğretmenlerin huzurlu ve verimli olması için ek atama yapmalı veya en azından rutin olması yönünde bir duyuru yayınlamalıdır.

Avatar
Selma 7 ay önce

Kesinlikle katılıyorum alanımda çalışmak istiyorum .Sayın bakanım lütfen Şubat ayına yetişen ikinci bir alan değişikliği istiyoruz.

Avatar
Özal tın 7 ay önce

Alan değişikliği ile ilgili mağduriyetimiz hemen giderilmelidir