Mübaşir 2021 Maaşı! Adalet Bakanlığı Mübaşir Alımı Şartlar Neler, İlan Tarihi Ne Zaman?

Adalet Bakanlığı'nın yayımladığı memur alım duyurularında en fazla alım ilanına sahip olan kadrolardan bir tanesi mübaşir pozisyonu. Mübaşir alımlarına adaylar şartları nedeniyle büyük ilgi gösteriyor

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Adalet Bakanlığı'nın yayımladığı memur alım duyurularında en fazla alım ilanına sahip olan kadrolardan bir tanesi mübaşir pozisyonu. Mübaşir alımlarına adaylar şartları nedeniyle büyük ilgi gösteriyor. Peki mübaşir olmak isteyenler ne kadar maaş alıyorlar? İlan ne zaman yayımlanacak? Mübaşir alımı şartları neler? İşte bilinmesi gereken tüm ayrıntılar.

2021 EN DÜŞÜK MÜBAŞİR MAAŞI KAÇ TL OLDU?

2021 yılının ilk 6 ayında oluşan enflasyon oranları ve toplu sözleşme kapsamında sağlanan net maaş zammı mübaşir kadrosu için maaşların artmasını sağladı. Mübaşir pozisyonunda çalışan personellerin maaşları işe başladıkları öğrenim seviyesine göre belirlenir. Lise mezunu olarak mübaşir kadrosunda göreve başlayan personeller ile önlisans ve lisans mezunu olarak başlayanların maaşları değişiyor.

Maaşlar ayrıca işe başlama derecesine göre de değişiyor. Çoğu personeller 9/1 derecesinden göreve başlıyor ve o derece üzerinden maaş alıyor. En düşük maaş ise 11/1 derecesinde çalışanlara ödenir. Temmuz 202 döneminde yapılan zam sonrası 11/1 derecesinde mübaşir olarak görev yapanların maaşları 4 bin 20 TL'den yüzde 8.45'lik zam ile 4 bin 359 TL'ye yükselecek.

KİMLER MÜBAŞİR OLABİLİR?

Mübaşir olarak çalışmak isteyenler ilk olarak DMK 48. maddede yer alan şartları sağlayacaklar. Ardından ise mübaşir pozisyonu için belirlenen koşullara haiz olmak zorundalar.

Bu şartlar genel olarak şu maddelerden oluşur." Türk vatandaşı olmak, Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak, 657 sayılı Kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak, Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, Kamu haklarından mahrum olmamak, "

Mübaşir olmak isteyen adaylardan talep edilen tek özel koşul adayların en az lise mezunu olması, önlisans ve lisans mezunları da başvuru yapabilir. İlana başvuru yapacak adayların ayrıca KPSS'den 70 puana sahip olmaları da gerekiyor.

HABERİ PAYLAŞ: