Molnupiravir nedir, yan etkisi var mı? Koronavirüs ilacı Türkiye'de ne zaman kullanılacak?

Koronavirüs ilacı Molnupiravir'in İngiltere'de kullanımına onay verilmesinin ardından Molnupiravir'in yan etkileri ve Türkiye'de ne zaman kullanılmaya başlanacağı merak edilmeye başlandı. İşte Molnupiravir'e dair bilinenler...

Gündem 04.11.2021 - 16:46 04.11.2021 - 16:46 Ali Parim

Son iki yılda milyonlarca insanın ölümüne neden olan koronavirüs için aşının ardından ilaç da geliştirildi. Merck adlı bir firmanın ürettiği Molnupiravir ilacı için ilk kez İngiltere kullanım onayı verdi. Onay, ilacın faz 3 çalışmalarına bakılarak verilirken, ilacı sadece 18 yaş ve üstü vatandaşların kullanabileceği belirtildi. Faz 3 çalışmaları kapsamında, ilacı kullanan hiçbir hastanın hayatını kaybetmediği tespit edildi.

MOLNUPİRAVİR NASIL KULLANILIYOR?

Basına yansıyan haberlere göre koronavirüs ilacı Molnupiravir'i hastalığı evde hafif veya orta şiddette geçiren vatandaşlar 5 gün boyunca günde iki doz kullanacak. Yani hastalar toplamda 40 adet hap kullanmış olacak. 

MOLNUPİRAVİR'İN YAN ETKİSİ VAR MI? 

Bu ilaç koronavirüs genlerinin içinde koyduğu 'hata kodlarıyla' virüsün kendini çoğaltmasını önlüyor. Ancak ilacın yan etkisi olup olmadığına dair henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

TÜRKİYE'DE NE ZAMAN KULLANILACAK?

Amerikalı Merck firmasının ürettiği ilaca dünyada ilk onayı İngiltere verdi. ABD de kasım ayı sonunda ilacın güvenliğini ve etkinliğini incelemek üzere bağımsız uzmanlardan oluşan bir kurul toplayacak ve kurulun onayına göre ilacı kullanmaya başlayacak. Ancak Türkiye'nin ilaca ilişkin nasıl bir adım atacağı henüz bilinmiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@