Miraç Akbulut kimdir, nereli? Korgan Kaymakamı neden görevden alındı?

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Korgan Kaymakamı Miraç Akbulut'un kim ve nereli olduğu merak ediliyor. Korgan Kaymakamı Miraç Akbulut neden görevden alındı? İşte detaylar...

Gündem 03.11.2021 - 17:47 03.11.2021 - 17:51 Ali Parim

Ağustos ayındaki Kararname ile Ordu'nun Korgan ilçesine atanan Kaymakam Ömer Akbulut, dün İçişeri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldı. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında yaptığı konuşmasında Atatürk ve Cumhuriyet vurgusu yaptığı için" Akbulut hakkında soruşturma açıldığı ve görevden uzaklaştırma kararı alındığı iddiasını ortaya attı. 

GazeteduvaR’a, yaptığı açıklamada; törenlerde hiç bir aksaklık olmadığını ve Kaymakam Akbulut’un Atatürkçü bir isim olduğunu söyleyen Adıgüzel, “Kaymakam Bey konuşmasında sıklıkla Atatürk, Cumhuriyet, Türk milleti vurgusu yaptı. Recep Tayyip Erdoğan’ın adını anmadı. Bir ara Atatürk’ün ‘Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler memleketi olamaz’ sözünü de kullandı. Kaymakamı AKP’liler şikâyet etmiş. Bu işin peşini bırakmayız” ifadelerini kullandı. 

ORDU VALİLİĞİ İDDİAYI YALANLADI

Adıgüzel'in iddiasının basına yansıması üzerine de Ordu Valiliği'nden bir açıklama yapıldı. Valilik'ten yapılan açıklamada, söz konusu iddianın gerçek dışı olduğu vurgulanarak, "Ordu’nun Korgan ilçesi Kaymakamı görevin sorumluluğu ile bağdaşmayacak şekildeki tutumu nedeniyle soruşturmanın selameti açısından görevinden uzaklaştırılmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Açıklama, "TBMM çatısı altında görev yapan bir milletvekilinin söz konusu bu görevden uzaklaştırmayı açıklamalarıyla çarpıtarak olduğundan farklı göstermeye çalışması ise esef vericidir." denilerek noktalandı. 

KAYMAKAM MİRAÇ AKBULUT KİMDİR, NERELİ?

18 Eylül 1994 tarihinde İstanbul-Üsküdar ilçesinde doğan ve aslen Rize ili Çayeli ilçesinden olan Miraç Akbulut İlk ve Orta öğrenimini Ahmet Cevdet Paşa İlköğretim okulunda, Lise öğrenimini Henza Akın Çolakoğlu Lisesinde tamamladı. 2017 yılında Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. 

Kaymakam Akbulut, 2018 yılı Eylül ayında yapılan İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı sınavını kazanarak 2018 Mart ayında Mülki İdare Amirliği Mesleğine 107. Dönem Denizli Kaymakam Adayı olarak başladı. Kaymakam Refikliği stajını İzmir-Bayındır ve Diyarbakır-Sur ilçelerinde tamamlayan Akbulut, 10 Haziran 2019 tarihinde Çavdarhisar ilçesinde Kaymakam Vekili olarak görevine başladı.

30 Ağustos 2021 yılında ise Ordu Valiliğinde Korgan ilçesinin kaymakamı olarak görevine başladı. Ardından 3 Kasım 2021 tarihinde görevinden alındı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@