Milyonları İlgilendiriyor! Süreç Başladı GSS Borçlarınızı Sildirin, 2021 Borç Yapılandırma Süreci

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanlar için yapılandırma dönemi devam ediyor. Bu dönemde GSS prim borcu olanlar ayrıca ekonomik durumları iyi değilse borçlarını sildirebilirler.

Finans 12.08.2021 - 15:49 12.08.2021 - 15:50 Mustafa Karagöz

Türkiye'de milyonlarca vatandaşın GSS prim borcu bulunmakta. Borçlarını ödeyemeyen vatandaşlara sürekli ceza ekleniyor. Vatandaşlar borçlarını yeniden yapılandırmak isterlerse hem cezalardan kurtulma şansı elde ediyorlar hemde borçlarını taksitle ödeme seçeneği yakalıyorlar. 

GSS PRİM BORCU OLANLARA SUNULAN AVANTAJLAR

GSS prim borcu olan vatandaşlar için yapılandırma süreci başladı ve devam ediyor. e-Devlet üzerinden borçlarını kontrol edecek olan vatandaşlar borçlarını tamamen yapılandırma imkanına sahipler. Yapılandırma yapacak olan vatandaşlar için iki ayrı seçenek sunuluyor. Birincisi bu zamana kadar eklenmiş faizlerin silinmesi ikincisi ise uzun vadeli ödeme planı. 

İlk seçeneği tercih edecek vatandaşlar borçlarını peşin ödemek isterlerse hükümet borçların gecikme faizlerinin yüzde 90'ını siliyor. Bu kapsamda borç toplamından çok büyük bir indirim sağlanmış oluyor. İkinci seçeneği seçecek olan vatandaşlar için ise borç faizleri silinmiyor ancak uzun vadeli bir ödeme planı sunuluyor. Vatandaşlar borçlarını 18 eşit taksite böldürebiliyorlar. Daha sonra borçlar 2 ayda bir taksitle olmak üzere ödeniyor. Ödemeler 2 ayda bir 18 taksitle toplam 36 ayda tamamlanıyor. 

BORÇLARINI SİLDİRECEK OLANLAR

GSS borcu olup sildirmek isteyenler için ise daha önce gelir testi yapmamış olmaları gerek. Gelir testi yaptıracak olan vatandaşlar aylık gelirleri belli bir seviyenin altındaysa borçlarını sildirecekler. Borçların tamamen silinmesi ve gelir testi işlemleri sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden tamamlanacak. Vatandaşlar bu kurumlara ilçe kaymakamlık binalarından ulaşabilirler. 

BORÇ YAPILANDIRMAK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM?

GSS prim borçlarını yapılandırmak isteyenler için tüm yapılandırma işlemleri otomatik olarak tamamlandı. Borçlar şuan yapılandırılmış durumunda. e-Devlet üzerinden GSS prim borçları kontrol edilebilir ve online ödeme yapılabilir. 

Yapılandırmada ilk taksit Eylül ayında yapılacak. Ödemeler, peşin ve taksitli olarak kredi kartıyla yapılabilecek. İşveren ve sigortalılar borçlarını ikişer aylık taksitler halinde 6, 9, 12 veya 18 taksit, olarak ödenebilecek.

GSS BORÇLARINA İTİRAZ

GSS prim borcu olan ancak itiraz etmek isteyenler Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvuruda bulunacaklar. SGK yapılan başvuruyu inceleyecek ve kişinin haklı bulunması durumunda ödemeler alınmayacak. Bu süreç için kişinin haklı bir nedenden dolayı borçlara itiraz etmesi gerekiyor. Ödeme yapmam gerektiğini bilmiyordum, gibi nedenler asla kabul edilmez. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@