Milyonlarca Kişide Var! Şeker Hastalığı Erken Emekli Mi Ediyor?

Şeker hastalığı malulen emekli eder mi? Diyabet malulen emeklilik sağlar mı? Malulen emekli olmak için sağlanması gereken şartlar neler? SGK malulen emeklilik şartları 2021.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Malulen emekli olmak isteyenler için hem hastalığın başlama aşamasına hem sonradan oluşturduğu duruma hemde çalışma sürecine dair sağlanması gereken mevzuat kuralları var. Tüm kuralların uygun olması durumunda kişi malulen emeklilik için başvuru yapabilecek.

KİMLER NASIL MALULEN EMEKLİ OLURLAR?

Malulen emeklilik en kısa tanımıyla çalışmayacak kadar sağlık sorunları oluşan kişilerin erken emekli edilip aylık maaş almaları. Peki hangi çalışanlar malulen emekli olabilirler? Çalışma hayatında yer alan tüm kadın ve erkekler için malulen emeklilik hakları sağlanıyor. Ancak malulen emeklilikte temel şartlar var. 

SGK mevzuatına göre çalışanların malulen emekli olabilmeleri için de temel şartlarını sağlamaları gerekiyor. Bu şartlar çalışanların belli bir prim ödemiş olması ve belli bir sigortalılık gün sayısının yerine getirilmesi gerekiyor. Malulen emeklilikte vatandaşların en merak ettiği konu ise yaş şartı. Malulen emekli olacak kişilerin yaşlarına bakılmaz. Yani malulen emeklilikte herhangi bir yaş şartı yoktur. Diğer koşullarun  sağlanması durumunda malulen emeklilik için temel şartların sağlanması gerek. 

Malulen Emekli Olmak için

Sağlık sorunu yaşayan ve malulen emeklilik için Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuruda bulunacak kişilerin sağlamaları gereken o şartlar;

* Kadın veya erkek çalışanın sigortalı olarak 10 yıldır çalışıyor olması.

* Asgari 1800 günlük prim ödemesi ve hizmet süresi bulundurması.

* SGK’nın sevk ettiği meslek hastalıkları hastanesinden en az yüzde 60 güç kaybı yaşadığını raporlaması.

* Meslek hastalığına, işe başladığı tarihten sonra yakalandığını kanıtlaması.

MALULEN EMEKLİLİKTE EN DİKKAT EDİLECEK ŞART?

Malulen emekli olacakların başvurudan önce en dikkat edecekleri şart; hastalığın başlangıç dönemi. Malulen emekli olunabilmesi için söz konusu hastalığın, sağlık sorununun ilk işe başlama tarihinden sonra ortaya çıkmış olması gerekiyor. Eğer hastalık ilk işe başlamadan önce var ise çalışanların malulen emekli olmaları mümkün değil. 

ŞEKER HASTALIĞI MALULEN EMEKLİ EDER Mİ?

Çalışanların malulen emekli olabilmeleri için sağlanması gereken temel şart sağlık şartı. Sağlık şartında da hastalığın çalışma gücünün yüzde 60'ını kaybetmiş olması gerekiyor. Eğer şeker hastalığı yüzde 60'lık bir iş gücü kaybına neden olmuşsa ve diğer koşullarda da sağlanıyorsa malulen emeklilik başvuruları yapılır. 

HABERİ PAYLAŞ: