Milyonlarca kadını ilgilendiriyor! Doğum yardımı ile PTT'den her ay 600 liraya kadar devlet desteği alabilirsiniz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ailelere doğan her için 200, 400 ve 600 TL tutarında ödeme PTT aracılığıyla yapılıyor. Doğum yardımı alabilmeniz için bazı şartları karşılamanız gerekiyor. Eğer şartlar uygunsa anne ya da babanın başvurusu ile bu destekten 12 ay boyunca yararlanabiliyorsunuz.

Gündem 04.11.2021 - 01:30 04.11.2021 - 01:30 Mustafa Çokyaşar

Kadınlara yönelik devlet destekleri her geçen çeşitleniyor. Bu desteklerden bir tanesi de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğum parası yardımı. Çocuk sahibi olan milyonlarca kadını yakından ilgilendiren bu destek ile çocuk sayısına göre verilen tutarlar da artıyor. Anne ya da babanın başvuru yapması yeterli oluyor ve başvuru yapanlar şartları taşıması dahilinde PTT aracılığıyla 12 ay boyunca 200, 400, 600 TL alabiliyor. Üstelik bu ödemeler 12 ay yani bir sene boyunca veriliyor. 

Ancak bu destekten yararlanmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. En dikkat edilmesi gerek şart 15.05.2015 yılından itibaren doğan çocuklara doğum parası desteği verilmesidir. 15.05.2015 tarihinden evvelce doğan çocuklar doğum ücretinden faydalanamaz. Fakat uygulamaya göre yeni doğum yapmış ya da yapacak olan annenin kaçıncı çocuğu doğurduğunu belirlemesi halinde 15.05.2015 tarihinden önce doğan çocukların doğum parası da ek olarak verilmektedir.

Doğum yardım parası almaya hak kazanan aileler PTT'ye giderek paralarını çekebilir. Hem de kamu işçisi olan bireylerin gerçekleştirdikleri sözleşmede kurumdan alınan doğum parası ile kamu da çalışmayan bireylerin aldığı doğum parası birbirinden farklı olabilmektedir.

Doğum Yardımı başvurusu, hesaplaması ve ödemesi, anne ve babanın her ikisinin sağ ve Türk vatandaşı/Mavi kartlı olması durumunda anne üzerinden yapılır. Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı olmaması ya da annenin vefat etmiş olması durumunda söz hususu işlemler Türk vatandaşı/Mavi kartlı olan baba üzerinden yapılır.SSK'lı çalışırken doğum yapan kadınlar, annelik izninin ardından birinci doğumda 2 ay (15+15 gün), ikinci doğumda 4 ay, üç ve sonraki doğumlarda ise 6 ay vakit ile yarım gün (part-time) çalışıp tam maaş alabiliyor. Engelli çocuğu olanlarda ise bu süre 12 ay olarak uygulanmaka. 

Kadın istediği haftalık çalışma zamanını  ikiye bölebiliyor. Yarım gün çalışan annenin maaşının yarısını patron, 1.472 lirasını da devlet, İşkur aracılığıyla ödüyor. Annenin asgari ücretle çalıştığını varsayarak, işveren 1.162 lira, devlet 1.472 lira ödüyor. Yarım gün çalışma ödeneği, Damga Vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye de tabi tutulmuyor.

Doğum yardımı alıp alamayacağınızı sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden yapılabilirsiniz. e-Devlet'e girişinizi yaptıktan sonra arama kısmına "Doğum Parası" yazdıktan sonra çıkan "Doğum parası sorgulama" bağlantısına tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@