Milli Eğitim Bakanlığı'ndan öğretmenlere uyarı: 24 Kasım'da öğrencilerden hediye almayın!

Milli Eğitim Bakanlığı, 81 il milli eğitim müdürlüğüne resmi yazı gönderdi. Gönderilen yazıda öğretmenlerden 24 Kasım Öğretmenler Gününde sembolik hediyeler dışında herhangi bir hediyenin kabul edilmemesi istendi.

Eğitim 17.11.2021 - 01:42 17.11.2021 - 01:42 Mustafa Çokyaşar

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü,  81 ilin milli eğitim müdürlüğüne Bakan Yardımcısı Peter Aşkar imzasıyla, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolaysıyla öğretmenleri uyaran bir yazı gönderdi.

81 il milli eğitim müdürlüğüne gönderilen resmi yazıda 657 sayılı Kanun, Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkerine Dair Yönetmelik hükümleri öğretmenlere hatırlatıldı. Ardından ise  24 Kasım 'Öğretmenler Günü hediye Uygulaması' konulu yazıda, maddi değeri olmayan hediyeler dışında herhangi bir hediyenin kabul edilmemesi öğretmenlerden istendi. 

657 sayılı kanunun 29. maddesi "Devlet memurlarının doğrudan doğruya veya aracı eliyle hediye istemeleri ve görevleri sırasında olmasa dahi menfaat sağlama amacı ile hediye kabul etmeleri veya iş sahiplerinden borç para istemeleri ve almaları yasaktır." diyerek memurların maddi değeri olan hediyelerin alımını yasaklıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@