Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer YLSY bursiyerlerine müjdeyi verdi: Gerekli adımlar atılacak!

YLSY bursiyerleriyle buluşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye'de yükseköğretimin ulaştığı noktaya ve YLSY programının kazanımlarına ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Eğitim 13.10.2021 - 13:04 13.10.2021 - 13:06

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakanlığın YLSY (Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme) programı kapsamında yurt dışında eğitim gören 50 ülkeden 1400 yüksek lisans ve doktora bursiyeriyle buluştu.

Çevrimiçi ortamda gerçekleşen buluşmada Bakan Özer, hem 2002'den günümüze geçen süreçte üniversitelerin gelişim süreci hem de YLYS Programının önemine ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. 

Konuşmasında yurt dışında lisansüstü öğrenim gören MEB burslusu öğrencilerin, yurda döndüklerinde karşılaştıkları sorunları çözmek için gerekli adımların atılacağını müjdeleyen Özer, ardından son yıllarda Türkiye'nin yükseköğretimde büyük gelişme katettiğine dikkat çekti. 

Türkiye'de 2002 yılında yaklaşık 70 olan üniversite sayısının şu anda 200'leri aştığını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Özer, bu sayının yükseköğrenimdeki okullaşma oranına da yansıdığını belirtti. Bakan Özer "2002'lerde yüzde 14'ler seviyesinde olan yükseköğretimdeki okullaşma oranı şu anda yüzde 44'ün üzerine çıktı. Yükseköğretime erişim kolaylaştı. Bu, hakikaten ülkemizin beşeri sermayesinin niteliğinin artırması, ülkemizin kalkınması, müreffeh ve demokratik bir ülke olarak sağlam bir şekilde ayakları üzerinde durması için çok kıymetli." dedi. 

Türkiye'deki büyümenin sürdürülebilir olması için özellikle doktora mezun sayısının artırılmasına ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Özer, doktora mezun sayısının artmasının sadece yükseköğretim kurumlarının öğretim üyesi ihtiyacını karşılamadığını ayrıca sanayinin AR-GE çalışmalarını yürütebilmesi için de oldukça kritik bir önem taşıdığını belirtti. 

Millî Eğitim Bakanlığının YLSY Programını yıllardan beri başarıyla sürdürdüğünü söyleyen Bakan Özer, programın Türkiye'nin doktora mezunu ihtiyacı konusunda büyük fayda sağladığını ifade etti. Ardından "Bu programdan mezun olmuş, üniversitelerimizde bilim insanı olarak hizmet veren ve bürokraside önemli katkı sunan bursiyerlerimiz var." diyen Özer, bunun programın nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için ne kadar önemli bir fonksiyona sahip olduğunu açıkça gösterdiğine dikkat çekti. 

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamayla; 1929 yılından beri üniversitelerin ve kamu kurumlarının yetişmiş insan ihtiyacını karşılamak üzere yurt dışına burslu öğrenci gönderildiği bilgisi paylaşıldı. 

Bakanlık bursuyla şu anda İngiltere, ABD, Almanya, Hollanda, Rusya, Ürdün ve Kanada başta olmak üzere 50 ülkede 4 bin 312 öğrenci öğrenim gördüğü ve 1929'dan bugüne kadar 20 binden fazla öğrencinin bu bursu almaya hak kazandığı vurgulandı.