Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer "En büyük avantajımız" diyerek son verileri paylaştı!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tekrar uzaktan eğitime geçilmeyeceğini bir kez daha vurgularken, "en büyük avantajımız" dediği öğretmenlerin 2. doz aşılama oranlarına ilişkin son verileri de paylaştı

Gündem 07.10.2021 - 15:48 07.10.2021 - 15:52

Koronavirüs gölgesinde başlayan 2021-2022 eğitim öğretim yılının ilerleyen dönemlerinde vaka artışına bağlı olarak yeniden uzaktan eğitime geçilir mi sorusuna ilişkin, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den yeni bir açıklama daha geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Demirören Medya Grubu arasında imzalanan "Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü" töreninde konuşan Bakan Özer, PCR testleri, maske ve temizlik kurallarına dikkat ederek sonuna kadar okulların açık olması kararlılığının arkasında olacaklarını belirtti.

"Biz, okulların ne kadar önemli olduğunu Kovid-19 salgını sürecinde öğrendik" diyen Özer, okulların öğrencilerin psikolojik-sosyal-duygusal gelişimlerine, ortak hareket edebilme kabiliyetlerine, kültür, sanat ve sporla ilgili bireysel gelişimlerine çok sayıda katkıyı sunan ortamlar olduğunun altını çizdi.

Bu nedenle okulların açık olmasının 'bir milli güvenlik meselesi' olduğunu yeniden ifade eden Bakan Özer, bu süreçteki en büyük avantajın ise öğretmenlerimizin aşılanma oranı olduğuna dikkat çekti.

Öğretmenlerin aşılanma oranlarına ilişkin son verileri de paylaşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer,  "Artık birinci doz aşı oranından bahsetmiyorum. Türkiye'de öğretmenlerimizin 2 doz aşı olma oranı bugün itibarıyla yüzde 85'tir." dedi.

Bakan Özer, ardından aşı olmadan hastalığı geçirip bağışıklık kazanan ve antikor oluşturan yüzde 5'lik öğretmen diliminin de olduğuna vurgu yaparak, "Yaklaşık yüzde 90 öğretmenimiz artık aşılıdır. Emin olun öğretmenlerimizin bu aşı oranı, Kıta Avrupası'nda örnek aldığımız çoğu ülkenin çok çok üzerindedir." ifadelerine yer verdi.