Yargıtay'dan Ödenmeyen Fazla Mesai İstifasına Haklı Neden Kararı! İşveren Kıdem Tazminatı Ödeyecek

Fazla mesai ücreti ödenmeyen işçi istifa etti. Kıdem tazminatının ödenmesi için mahkemeye başvuran işçinin beklediği karar Yargıtay'dan geldi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, fazla mesai ücretleri ödenmediği için işten çıkan çalışanın, haklı nedenle iş akdini feshettiğine hükmetti. İşte o kararın detayları.

Yargıtay'dan Ödenmeyen Fazla Mesai İstifasına Haklı Neden Kararı! İşveren Kıdem Tazminatı Ödeyecek

İstanbul'da yaşayan bir vatandaş çalıştığı firmadan istifa etti. İstifa nedeni olarak yıllık izinlerinin kullandırılmamasını ve fazla mesai ücretinin ödenmemesini gösteren işçi yargı yolunu tuttu. Haklı nedenden dolayı işten ayrıldığını bildiren çalışan kıdem tazminatının ödenmesini talep etti. 

YARGITAY'DAN İŞÇİNİN TALEBİNE ONAY

Bakırköy 16. İş Mahkemesinde görülen davada işten çıkan işçi kıdem tazminatının işveren tarafından ödenmesini talep etti. İşveren ise işçinin hiçbir gerekçe göstermeden istifa ettiğini öne sürdü. İşveren ayrıca işçinin dile getirdiği ücret iddialarının doğru olmadığını iddia etti. 

Yerel Mahkeme İşçiyi Haksız Buldu

Görülen ilk davada Bakırköy 16. İş Mahkemesi davacı işçinin talebini reddetti ve işvereni haklı buldu. 

Yargıtay Kararı Değiştirdi İşvereni Haklı Buldu

Yerel mahkemenin işçinin talebini reddetmesi üzerine dava temyize taşıındı. Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise yerel mahkemenin kararını bozdu. Alınan ilk karar kapsamında kendi isteğiyle ayrılma halinin bir sebebi değil, daha çok fiili bir durumu yansıttığı vurgulandı. Bu kapsamda işçinin neden istifa ettiğini ve fesih sebebinin araştırılması ve belirlenmesi gerektiği bildirildi. 

Yapılan incelemeler sonunda ise davacı işçinin, işveren tarafından, "istifa dilekçesi yazdığı takdirde haklarının ödeneceği"nin söylenmesi üzerine dilekçeyi imzaladığını aktardığı belirtildi. Sonuç olarak ise 4857 sayılı İş Kanununun 24. maddesine göre işçinin haklı nedenden dolayı istifa ettiği kararı çıktı. Bu karar kapsamında işverenin işçiye tazminat ödemesi gerektiği ifade edildi. 

Mahkeme Karar Metni

Yargıtay tarafından ilan edilen karar gerekçesinde yaşanan olaya ve alınan karara dair "Somut olayda davacının fazla çalışma ücretinin ödenmediği dosya kapsamından açıkça anlaşılmakta olup, işçinin iş sözleşmesini haklı sebeple feshettiği kabul edilmelidir. Mahkemece, davacının kıdem tazminatı talebinin kabulü gerekirken hatalı hukuki değerlendirme yapılarak talebin reddine karar verilmesi yerinde değildir. Temyiz edilen kararın açıklanan sebeplerle bozulması gerekmiştir." ifadeleri yer aldı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@