Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına Atama! Semih Tümen Kimdir?

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Merkez Bankası Başkan Yardımcısı kadrosuna atama yapıldı. Bu görevde bulunan Oğuzhan Özbaş görevden alınmış olup Semih Tümen bu makama getirildi.

Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına Atama! Semih Tümen Kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan yeni atama kararlarında Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı pozisyonuna atama yapıldı. Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevinde yapılan görevden alma ve yeni atama detayları şöyle;

MERKEZ BANKASI BAŞKANLIĞI'NA ATAMA

25 Mayıs 2021 Tarihli ve 31491 Sayılı Resmi Gazete yayımlandı. Resmi Gazete'nin bu sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yeni atama kararı alındı. 

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan (Guvernör) Yardımcısı Oğuzhan ÖZBAŞ’ın Görevden Alınması ve Bu Suretle Boşalan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan (Guvernör) Yardımcılığına, Prof. Dr. Semih TÜMEN’in Atanması Hakkında Karar (Karar: 2021/247)" adıyla yayımlanan karar ile Merkez Bankası Başkan Yardımcısı değişti. 

İlgili karar Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olan Oğuzhan Özbaş görevden alındığını, boş kalan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı pozisyonuna ise Semih Tümen'in getirildiğini bildirdi. 

İşte Resmi Gazete Kararı

25 Mayıs tarihli Resmi Gazete'de yer alan kararda "Başkan (Guvemör) Yardımcısı Oğuzhan ÖZBAŞ 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35 inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 nci maddesi gereğince görevden alınmış ve bu suretle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan (Guvemör) Yardımcılığına, 1211 sayılı Kanunun 29 uncu maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7 nci maddeleri gereğince Prof. Dr, Semih TÜMEN atanmıştır." ifadeleri yer aldı. 

SEMİH TÜMEN KİMDİR?

Semih Tümen ODTÜ İktisat Bölümü mezunu olup 2006 yılında London School of Economics'te Ekonometri ve Matematiksel İktisat alanında yüksek lisans yapmıştır. Tümen daha sonra 2012 yılında da University of Chicago'da İktisat alanında doktora derecelerini almıştır. Semih Tümen daha önceki dönemlerde TCMB'de Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü, Araştırma ve Para Politikası Genel Müdür Yardımcısı ve Ekonomis görevlerini yürütmüştür. Bu görevlerin dışında Tümen ayrıca Central Bank Review dergisi baş editörlüğü ile TCMB Çalışma Tebliği ve TCMB Ekonomi Notları serilerinin editörlüğünü yapmıştır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@