Kamuda Personel Servis Hizmet Yönetmeliği Değişti

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile kamu kurum ve kuruluşlarında personel servis hizmet yönetmeliği yeniden belirlendi. İşte söz konusu düzenlemeye ilişkin tüm esaslar.

Kamuda Personel Servis Hizmet Yönetmeliği Değişti

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında kamu personel servis hizmet yönetmeliğinde yapılan değişikliler yayımlandı.

07 Mayıs 2021 Tarihli ve 31477 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında "Kamu Kurum ve Kuruluşları Personel Servis Hizmet Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Karar Sayısı: 3948)" karar ilan edildi. 

PERSONEL SERVİS HİZMET YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan yeni yönetmelikte bazı maddelerde değişiklikler yapılırken bazı ek maddeler yönetmeliğe dahil edildi.

Düzenlemede yönetmeliğin 9. maddesinde bildirilen "Personel servis hizmeti ihdas ve işletme için izin" kararları yenilendi. Servis ihdas izinlerinin yeniden bildirildiği karar kapsamında, kamu kurumlarının kiralama yoluyla yada kendi öz mal taşıtlarıyla personel servis hizmeti ihdas ve işletebilmeleri için 5 inci maddenin ikinci fıkrasında belirtilen bilgi ve belgelerle bakanlığa vurarak izin almak zorundalar.

Yine aynı maddede yer alan ve belediyelerin mücavir alanlarında, şehir ve kasabalarda uzakta kalan kamu kurumlarının da servis hizmetlerinin ilgili kurum yada bakanlığa başvuru yapılacak sağlanacak. 

Servis hizmeti konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri için izinlerin Milli Savuna Bakanlığı tarafından verileceği Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı için ise izinlerin İçişleri Bakanlığı'nca verileceği bildirildi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@