Faizin Yüzde 90'ı Silinecek! KYK Öğrenim Kredisi Borçları Yapılandırılıyor

Öğrenim kredisi borçları TBMM'ye sunulan son düzenleme kapsamında yapılandırılacak. KYK öğrenim kredisi borcu olanlar borçlarını ister taksitle isterlerse de peşin ödeme avantajlarıyla borçlarını ödeyebilecekler.

Faizin Yüzde 90'ı Silinecek! KYK Öğrenim Kredisi Borçları Yapılandırılıyor

KYK öğrenim kreidsi borcu olanlar için yeni dönem borç yapılandırma başvuruları önümüzdeki günlerde alınacak. AK Parti tarafından hazırlanan kanun teklifi kapsamında KYK borcu olanlar borçlarını yeniden düzenleyebilecek. Peki KYK borçlarını düzenleyecekler hangi avantajladan yararlanacaklar? Yeni düzenleme ne içeriyor? İştye yanıtı. 

5 MİLYON ÖĞRENCİYİ İLGİLENDİRİYOR

KYK öğrenim kredisi borcu olanlar için çıkarılacak yapılandırma ve yeni düzenleme yaklaşık 5 milyon mezunu ilgilendiriyor. 

AK Parti tarafından hazırlanan kanun teklifi Kredi Yurtlar Kurumu'na (KYK) olan öğrenim ve katkı kredisi borçlarının yeninden düzenlemesini kapsaıyor. Tasarının en önemli maddesi kapsam dahilinde olan borçlar. Yasa tasarısı 30 Nisan 2021 tarihinden önceki tüm borçların yapılandırılmasını öngörüyor. 

ESAS AVANTAJ PEŞİN ÖDEMEDE - YÜZDE 90'LIK KISIM SİLİNECEK

Borcu olanlar peşin ödemek isteyenler KYK öğrenim kredi borçlarının önemli bir yükünden kurtulacaklar. Öyle ki hazırlanan yasa tasarısında KYK borcu olup yapılandırma kapsamında peşin ödeme yapacaklar, gecikme faizinin yüzde 90'lık kısmını ödemeyecekler. 

Peşin değilde borçlar iki taksit halinde kapatılmak istenirse sağlanacak olan avantaj ise enflasyon farkının sadece yarısının tahsil edilmesi şeklinde olacak. Örneğin, enflasyon farkı 1.000 lira çıkarsa peşinde sadece 100 lira artı anapara ödenecek. İkinci taksit süresinde ödenecek fark 500 lira olacak.

Taksitli ödemelerde ise uzun vadeli bir ödeme planı oluşturulacak. Borcu olanlar borçlarını taksitli ödemek istediklerinde borçlar 18 taksite bölünecek. Ödemeler ise 2 ayda bir yapılacak. Bu kapsamda borçlar 18 taksit, 2 ayda bir ödeme ile 36 ayda tamamlanacak. 

Taksit faizi, enflasyon farkı ile belirlenen borcu;

6 taksitte kapatanlar için yüzde 4.5,

9 taksitte ödeyenler için yüzde 8.3,

12 taksitte yatıranlar için yüzde 10.5,

18 taksitte ödeyenler için de yüzde 15 olarak belirlenecek.

BAŞVURU AŞAMASI

KYK borç yapılandırılmasına ilişkin düzenlemenin Haziran ayı içerisinde TBMM'de kabul edilip yasalaşması bekleniyor. Düzenleme TBMM geçtikten sonra mezunlar 30 Ağustos tarihine kadar başvurularını yapacaklar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@