Çalışanlar Dikkat! 3 ve 5 Günlük Mazeret İzni Hakkınızı Unutmayın

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen ve İş Kanunu kapsamında koruma altında olan haklardan bir tanesi de mazeret izni hakkı. Peki Mazeret İzni nedir? Kimler kullanabilir? Şartları nelerdir? Çalışanların bilmeleri gerekenler hakları.

Çalışanlar Dikkat! 3 ve 5 Günlük Mazeret İzni Hakkınızı Unutmayın

Çalışma hayatında yer alan vatandaşların bilmeleri gereken çok sayıda hak var. 

Kamu Gündemi olarak 'Çalışanların Bilmeleri Gereken Hakları' yazı dizimizde bu hakları başlık başlık aktarıyoruz. Bu haberimizde de çalışanların mazeret izni haklarını ele aldık. İş Kanunu kapsamında koruma altında olan hak ile ilgili bilinmesi gerekenler. 

ÇALIŞANLARIN BİLMELERİ GEREKEN HAKLARI - MAZERET İZNİ

Özel sektörde çalışan personellere İş Kanunu kapsamında sağlanan mazeret izni, çalışan bir işçiye işle ilgisi olmayan, kişisel hayatı ile ilgili herhangi bir konu kapsamında sağlanır. Mazeret izni çalışanlara sağlanan ayrı bir hak olup yıllık izinden farkldır. Ayrıca mazeret izni, idari izin de değildi. Bu iki izin türü birbirine karıştırılmamalıdır. 

İdari İzin ile Mazeret İzni Farkı

İdari izin işveren tarafından çalışana inisiyatif alınarak sağlanan izindir. Ancak mazeret izninde işveren ile ilgili bir inisiyatif yoktur. Mazeret izni kişinin yaşadığı olumsuz durum nedeniyle kullanma hakkına sahip olduğu özel izindir. Mazeret izni kullanımında işverenin onayına ihtiyaç duyulmaz. 

Bir Soru - Bir Cevap

İş Kanunu’na tabi olarak çalışan işçilere, yakınlarının vefatı nedeniyle mazeret izni verilir mi? Verilirse izin süresi kaç gündür?

4857 sayılı İş Kanunu kapsamında çalışan işçilere çeşitli mazeretleri nedeniyle izin hakkı verilmiştir. İşçiye; anne veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde 3 gün ücretli mazeret izni verilmektedir.

HANGİ DURUMLARDA MAZERET İZNİ KULLANILIR?

Mazaret izninin kullanım alanları standarttır. İşçinin, çalışanın kendine özel durumlarına bağlı olarak kullanılır. Bu durumlar; 

Çalışanın evlenmesi, çalışanın evlan edinmesi, çalışanın eşinin doğum yapması, çalışanın çocuğunun hasta olması, çalışanın en az %70 oranında engelli bir çocuğunun olması ve çalışanın anne, babasını, kardeşini, eşini veya çocuğunu kaybetmesi gibi durumlarda sağlanır. 

Mazeret izni ölüm hastalık gibi durumlarda 3 gün, doğum durumunda 5 gün olarak uygulanır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@