2021 MEB Öğretmenevi Yönetmeliği Resmi Gazete'de Yayımlandı

Öğretmenevi yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'de yer alan düzenleme kapsamında kurum ünitelerine, kullanım alanlarına, kurumun faaliyet sürelerine, öğretmenevi konaklama sürelerine dair yeni hükümler bildirildi.

2021 MEB Öğretmenevi Yönetmeliği Resmi Gazete'de Yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmevi yönetmeliğinde düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'de yer alan düzenleme ile öğretmenevlerinin kullanımlarına, kimlerin kalabileceğine, süre detaylarına kadar değişiklikler yönetmelikte yer aldı. 

ÖĞRETMENEVİ YÖNETMELİĞİNDE DÜZENLEME

29 Nisan 2021 Tarihli ve 31469 Sayılı Resmi Gazete'de "Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulları Yönetmeliği" yayımlandı. 

Yönetmelik Millî Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenevi ve akşam sanat okullarının yönetim, işleyiş ve denetimine ilişkin usul ve esasların yeniden düzenlenmesini sağladı. Öğretmenevlerinin amacına, yönetimne, görevlerine ve işleyişine ilişkin tanımların yer aldığı yönetmelikte ayrıca kurumun faaliyetr alanları belirtildi. 

Öğretmenevlerinden Faydalanılmasına ve Ücretlendirilmesi Hakkında Madde

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikte, kurumun hizmet üniteleri de yeniden bildirildi. Bu kapsamda her öğretmenevinde konaklama ünitesinin yanı sıra, binanın fiziki imkânlarına ve çevrenin ihtiyaçlarına uygun olarak yemek salonu, kantin, kütüphane, çok amaçlı salon, oturma, dinlenme ve bilgisayar odaları, berber, kuaför, bahçe, havuz, çocuk oyun alanı, sauna, kafeterya, spor salonu, otopark ve benzeri ünitelerin yer alabileceği bildirildi. 

Ücretlendirme

Resmi Gazete'de yer alan ilgili yönetmelikte yer alan ücretlendirme maddeleri ve uygulanacak indirimlere ilişkin şu kararlar yer aldı. 

ÖĞRETMENEVİ SAATLERİ

29 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete'de yer alan düzenleme ayrıca kurumun hizmet saatlerini de bildirdi. Bu kapsamda öğretmenevlerinin her gün 24 saat hizmet esasına göre faaliyetlerini sürdüreceği ilan edildi. Ayrıca kurumun konaklama ünitesi sürekli olarak açık tutulacağı, diğer ünitelerin çalışma saatleri ise ilgili mevzuat hükümleri kapsamında belirleneceği ilan edildi. 

Konaklama Süreci

İlgili düzenleme kapsamında yeniden belirlenen bir önemli düzenleme ise konaklama süresinde oldu. Kurumun bulunduğu ilde/ilçede 15 günden daha uzun süreli geçici görev ile görevlendirilen kamu personeli ve diğer personellerin konaklama sürelerinin 15 gün olduğu vurgulandı. Ancak farklı nedenlerden dolayı öğretmenevlerinde daha uzun süreli kalmak isteyenler için sürenin kurum müdürü tarafından uzatılabileceği hükmü yer aldı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@