Ulaştırma Bakanlığı, Muğla Ve İzmir'deki Taşınmaz Alanlarını Tekne İmal Ve Çekek Yeri Olarak Tahsis Edecek

ANKARA(ANKA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Muğla’nın Milas İlçesi ile İzmir’in Aliağa İlçesinde yer alan taşınmazların üzerine “tekne imal ve çekek yeri yapılması” amacıyla kullanılmak üzere yatırımcıya tah

Ulaştırma Bakanlığı, Muğla Ve İzmir'deki Taşınmaz Alanlarını Tekne İmal Ve Çekek Yeri Olarak Tahsis Edecek

ANKARA(ANKA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Muğla’nın Milas İlçesi ile İzmir’in Aliağa İlçesinde yer alan taşınmazların üzerine “tekne imal ve çekek yeri yapılması” amacıyla kullanılmak üzere yatırımcıya tahsisi için duyuruya çıktı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın “Tekne İmal ve Çekek Yeri Tahsisi" ile ilgili ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı. İlana göre, Muğla’nın Milas İlçesi ile İzmir’in Aliağa İlçesinde yer alan taşınmazların üzerine tekne imal ve çekek yeri yapılması amacıyla kullanılmak üzere yatırımcılara duyurulması ve uygun görülen yatırımcıya Maliye Bakanlığı'nca bedeli karşılığında irtifak hakkı tesis edilmesi öngörüldü.  Bu konuda yatırım yapmak isteyen kooperatifler iş bu duyuru ve eklerinde belirtilen bilgi ve belgelerleri ihtiva eden dosya ile birlikte, bu ilanın Resmi Gazetede yayın tarihinden itibaren 20 iş günü içerisinde kapalı zarf usulü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü, Emek/Ankara adresine müracaat edecekler. Süre bitiminden sonra yapılacak olan müracaatlar geçersiz olacak. Başvurular müracaat süresi bitiminden itibaren 10 iş günü içerisinde duyuruda belirtilen esaslar dahilinde değerlendirilecek ve uygun görülen yatırımcıların işlemleri Hazine Taşınmazlarının Tersane, Tekne İmal ve Çekek Yeri Yatırımlarına Tahsisine İlişkin Yönetmeliğinde belirtilen esaslara göre sonuçlandırılacak. Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü avan projeleri gerektiğinde üzerinde değişiklik yaptırdıktan sonra uygun görebilecek.

Yatırımcı tarafından kurulacak tesise ait ön fizibilite raporu Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak değerlendirmede esas alınacak ve kooperatiflere öncelik verilecek. Yatırımcıdan istenilen bilgi ve belgelerin yer aldığı dosya Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü tarafından incelenecek. Dosya üzerinden yapılan bu incelemede, avan proje, yatırım ve istihdam durumu, teknoloji kullanımı, yenilikçi yatırımlar, finansman modeli gibi işin niteliğine esas olan hususlar dikkate alınarak Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecek usul ve esaslar kapsamında teklifler değerlendirilecek.  Değerlendirme sonucunda uygun bulunan yatırımcı, tüm bilgi ve belgelerle birlikte 30 yıl süreli irtifak hakkı tesis edilmesi ve katılım payı üzerinden artırma ihalesi yapılmak üzere Maliye Bakanlığı’na bildirilecek.

İrtifak hakkına konu taşınmazın veya yerin hak sahibine, izin sahibine veya temsilcisine tesliminden itibaren bir yıl içinde inşaat ruhsatı alınarak inşaata başlanacak. Bir yıldan sonraki inşaat ile ilgili yatırım süresi ise termin planına uygun olarak iki yıl içinde tesis yatırımı bitirilecek. Bu süreler, mücbir sebeplerin varlığı halinde Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü’nün görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığı tarafından bir yıla kadar uzatılabilecek. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.