Sigortacılık Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete'de

Sigortacılık Destek Hizmetleri Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik kapsamındaki hizmet konularında şirketlerle destek hizmeti sağlayıcıları arasında yapılan sözleşmeler, bugün itibarıyla bir yıl içinde yönetmeliğe uygun hale getirilecek.

Kamu Personel Alım İlanları 28.08.2015, 12:51
Sigortacılık Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete'de

ANKARA(ANKA) -Sigortacılık Destek Hizmetleri Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik kapsamındaki hizmet konularında şirketlerle destek hizmeti sağlayıcıları arasında yapılan sözleşmeler, bugün itibarıyla bir yıl içinde yönetmeliğe uygun hale getirilecek.

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nın Sigortacılık Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yönetmelik, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu kapsamında faaliyet gösteren şirketlerin ana faaliyet alanlarıyla ilgili konularda yardımcı veya tamamlayıcı nitelikte destek hizmeti alımına, destek hizmetlerinin verilişine ve bu hizmetleri sunan destek hizmeti sağlayıcılarına ilişkin usul ve esasları düzenleyecek.

Şirketler, destek hizmetini almadan önce, talep edildiğinde Müsteşarlığa ibraz edilmek üzere, alacakları hizmetten doğabilecek riskler ile bunların yönetilmesine, beklenen fayda ve maliyetin değerlendirilmesine ilişkin asgari içeriği ve formatı Müsteşarlıkça belirlenecek raporu güvenli elektronik ortamda Bilgi Merkezine iletecek.

Yurtiçindeki yardım hizmetleri için destek hizmeti sağlayıcısının Türkiye’de kurulmuş olması gerekli olacak. Şirketler hizmet aldıkları destek hizmeti sağlayıcılarının bu işleri nedeniyle bilgi sahibi oldukları sigortalılara, hak sahiplerine ve katılımcılara ait sırların korunmasına yönelik gerekli tedbirleri alacaklar. Sunulan destek hizmetlerinin kısmen alt yükleniciye devri, alt yüklenicinin bu Yönetmelikte aranan şartları taşıması ve şirketin izin vermesi halinde mümkün olacak.

Yönetmelik kapsamında hizmet sağlayıcıların, talep edilen hizmetleri gerçekleştirebilecek organizasyon yapısına, teknik donanıma, eğitimli insan kaynağına, yeterli bilgi ile deneyime sahip olması ve son beş yılda, yurt içinde veya yurt dışında yetkili makamlarca faaliyette bulunduğu alanla ilgili yetkilerinin iptal edilmemiş veya kısıtlanmamış olması gerekecek.  Müsteşarlık, destek hizmeti sağlayıcısının sorumluluk sigortası yaptırmasını veya başka bir teminat sağlamasını talep edebilecek.  Destek hizmeti sağlayıcıları, Müsteşarlığın denetim ve gözetimine tabi olacak. Destek hizmeti sağlayıcıları hakkında Müsteşarlıkça gerekli işlem tesis edilecek.

Yönetmelik kapsamındaki hizmet konularında şirketlerle destek hizmeti sağlayıcıları arasında yapılan sözleşmeler Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde Yönetmeliğe uygun hale getirilecek.

Yönetmelik yayımı tarihinden üç ay sonra yürürlüğe girecek. (ANKA)

(AR/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@