Ses Ve Gaz Fişeği Atabilen Silahlar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik

ANKARA (ANKA) – Ses ve gaz fişeği atabilen silahlar; emniyet pimi yerine, namlu emniyet sacının olduğu kısım fişek yatağı ile aynı eksende olmayacak şekilde en az 1,5 mm eksen kaçıklığına sahip olarak imal edilebilecek. “Ses

Ses Ve Gaz Fişeği Atabilen Silahlar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik

ANKARA (ANKA) – Ses ve gaz fişeği atabilen silahlar; emniyet pimi yerine, namlu emniyet sacının olduğu kısım fişek yatağı ile aynı eksende olmayacak şekilde en az 1,5 mm eksen kaçıklığına sahip olarak imal edilebilecek.

“Ses ve Gaz Fişeği Atabilen Silahlar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, namlu ucundan olacak silahlarda namlu içerisinde; fişek yatağı hariç olmak üzere namlu uzunluğunun en az yarısı uzunlukta çelikten imal edilmiş “namlu emniyet sacı” ve bu sac ile namlu ucu arasında kalan kısımda olacak şekilde sacın geniş yüzeyine dik olarak konumlandırılmış çelikten imal edilmiş “namlu emniyet pimi” olacak. Emniyet pimi yerine, namlu emniyet sacının olduğu kısım fişek yatağı ile aynı eksende olmayacak şekilde en az 1,5 mm eksen kaçıklığına sahip olarak da imal edilebilecek. Emniyet sacı fişek yatağı tarafında olacak. Belirtilen sac ve pim, namlu içerisine kolayca çıkartılamayacak şekilde yerleştirilecek.

Silahların ithalinde her bir model için teknik resim ile birlikte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına müracaat edilerek uygun görülecek her bir modelden bir adet silah için ön ithal izin yazısı alınacak. Anılan yazı ve ithalatı gerçekleştirilen her bir modelden 1 adet numune silah ile birlikte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına müracaat edilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan alınan ön ithal izin yazısı ve 1 adet numune ile birlikte İçişleri Bakanlığı’na müracaat yapılacak. İçişleri Bakanlığı tarafından jandarma veya polis kriminal laboratuvarlarına üretim esasları bakımından incelettirilecek. İnceleme üretim esaslarına uygun olduğu belirlenen silahın ithaline ilişkin görüş verilecek.

Yönetmelik yayımı tarihine kadar ihraç kaydı ile alınmış olan üretim izin belgelerinin, bugünden itibaren 6 aylık süre içerisinde, Yönetmelikte yer alan esaslara göre yenilenmesi gerekecek. (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.