'oturma'lar Artık İnternetten Uzatılacak

ANKARA(ANKA) – Yeni kurulan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, 18 Mayıs 2015 tarihi itibariyle 81 İl’de, şimdiye kadar Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Şube birimleri tarafından yerine getirilen iş ve işlemleri ve kanunda belirti

Kamu Personel Alım İlanları 19.05.2015, 00:47
'oturma'lar Artık İnternetten Uzatılacak

ANKARA(ANKA) – Yeni kurulan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, 18 Mayıs 2015 tarihi itibariyle 81 İl’de, şimdiye kadar Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Şube birimleri tarafından yerine getirilen iş ve işlemleri ve kanunda belirtilen diğer iş ve işlemleri yerine getirmek üzere Taşra Teşkilatını devraldı.

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre İl Göç İdaresi Müdürlükleri şu işlemleri yerine getirecek:

“-Yabancılarla ilgili olarak, Türkiye’ye giriş ve çıkışların kontrolü, yabancılara ikamet izni verilmesi ve ikamet izinlerinin uzatılması, vatansız kişilerin tespiti ve vatansızlarla ilgili işlemlerin yürütülmesi, sınır dışı işlemleri, Uluslararası Koruma, Geçici Koruma İşlemleri, taşra birimleri tarafından yerine getirilecek.

-E-İkamet Projesi ile yabancılar, ikamet başvurularını elektronik sistem üzerinden gerçekleştirecek.

-Türkiye’ye gelen yabancılar bu hizmetlerden herhangi birini almak üzere, İl Göç İdaresi Müdürlükleri’ne veya Göç İdaresi Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi aracılığıyla ‘e-ikamet Projesi’ kapsamında internet üzerinden ikamet ile ilgili ‘ilk başvuru’ ve ‘ikamet uzatma’ işlemlerini yapabilecek.

-Yabancılar, e-ikamet ile internet üzerinden kısa dönem ikamet izni, uzun dönem ikamet izni, öğrenci ikamet izni ve aile ikamet izni; ilk, geçiş ve uzatma başvurularını yapacak.

-Yabancılar, İkamet izni uzatma işlemlerini İl Göç İdaresi Müdürlükleri’ne gelmeden, elektronik sistem üzerinden gerçekleştirebilecek.

-İlk ve geçiş başvuruları elektronik olarak alınacak, randevularda ise yabancıya İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne gelmesi gereken tarihi seçme imkânı sunulacaktır.”

E-ikamet Projesi ve uygulamaya ilişkin detaylı bilgi için www.goc.gov.tr adresinin ziyaret edilebileceği belirtildti.

Ankara İl Göç İdaresi Müdürlüğü, 18 Mayıs itibariyle Geri Gönderme Merkezi dışındaki iş ve işlemleri Yabancılar Şube Müdürlüğü’nden devralacak, Hoşdere Caddesi No:144 Çankaya adresinde hizmet vermeye başlayacak. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@