Destekleme Ödemeleri Aktarılmadan Önce Haciz/icra Gibi İşlemler Yapılmayacak

ANKAR(ANKA) - Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği’ne göre, Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında yapılan destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğu için, hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce haciz/icra ve temlik gibi

Destekleme Ödemeleri Aktarılmadan Önce Haciz/icra Gibi İşlemler Yapılmayacak

ANKAR(ANKA) - Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği’ne göre, Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında yapılan destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğu için, hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce haciz/icra ve temlik gibi işlemler yapılmayacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğ, 2015 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar kapsamında, su ürünleri yetiştiriciliği yapanlara verilecek ürün desteklemeleriyle ilgili usul ve esasları düzenledi. 

Tebliğ, Bakanlıktan onaylı, su ürünleri yetiştiricilik belgesine sahip, su ürünleri kayıt sistemine kayıtlı yetiştiricilere yapılacak ürün desteklemeleriyle ilgili hususları kapsayacak. Kamu kurum ve kuruluşları bu Tebliğ kapsamındaki desteklemelerden yararlanamayacak.

-ÜYE YETİŞTİRİCİLERDEN KESİNTİ-

Tarımsal Üretici Birlikleri Kanununa göre kurulmuş üretici birlikleri veya Bakanlıkça kuruluşuna izin verilen su ürünleri kooperatif üyelerine, ödenen desteğin yüzde 0.1’i oranında merkez birliklerine, yüzde 0.1’i oranında da ilgili birlik ve kooperatiflere irat kaydedilmek üzere, “çiftçi örgütlerini güçlendirme” adı altında toplam yüzde 0.2 oranında kesinti yapılacak.

-ÖDEMELERİN AKTARILMASI-

Desteklemelerden faydalanacak örgütlü üreticilere yapılacak ödemeler, merkez birliklerine üye olmak ve üye olduğuna dair belgeyi müracaat sırasında ibraz etmek koşuluyla örgütleri aracılığıyla veya doğrudan yapılabilecek. Örgütler, üyeleri adına aldıkları desteklemeleri, ödemenin bankadaki hesaplarına aktarılmasından sonra, en geç yedi gün içerisinde banka hesapları üzerinden üyelerine öder ve ödemeye ilişkin belgeyi on beş gün içinde il müdürlüğüne gönderecek. Örgütler, destekleme ödemelerinden genel kurul kararı veya üyelerinin yazılı muvafakatleri olmadan belirtilen miktardan başka kesinti yapamayacak. Örgütlülük şartı aranmayan yetiştiricilerin desteklemeleri doğrudan yetiştiriciye ödenecek.

-SORUMLULUK-

Desteklemeden yararlanmak üzere Tebliğ gereği ibraz edilen bilgi ve belgelerin doğruluğundan öncelikle belgeyi ibraz eden ve yetkileri kapsamında onaylayan ve verileri giren kişi ve kurumlar sorumlu olacak. Destekleme ödemesi yapılan belgeler istenildiğinde ibraz edilmek üzere ilgili birimler tarafından beş yıl süre ile saklanacak.

-KAYNAK AKTARIMI VE ÖDEMELERİ-

Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında yapılan destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce haciz/icra ve temlik gibi işlemler yapılmayacak.

Desteklemeler için gerekli kaynak, bütçede hayvancılığın desteklenmesi için 2016 yılında ayrılan ödenekten karşılanacak ve gerekli paranın aktarılmasını müteakip Bakanlık tarafından Banka aracılığı ile ödenecek.

Söz konusu Tebliğ 1 Ocak 2015 itibarıyla yürürlüğe girdi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.