Çekici Ücreti Olarak Ödenecek Bedel Motosiklette Satış Bedelinin Yüzde Yirmisini Geçemeyecek

ANKARA (ANKA) -Satışı yapılan araçların, otopark ve çekici ücretleri ile satış işlemleri sırasında yapılan masraflar ve varsa araca ilişkin vergi borcu satış bedelinden düşürülüyor. Çekici ücreti olarak ödenecek bedel; motosi

Çekici Ücreti Olarak Ödenecek Bedel Motosiklette Satış Bedelinin Yüzde Yirmisini Geçemeyecek

ANKARA (ANKA) -Satışı yapılan araçların, otopark ve çekici ücretleri ile satış işlemleri sırasında yapılan masraflar ve varsa araca ilişkin vergi borcu satış bedelinden düşürülüyor. Çekici ücreti olarak ödenecek bedel; motosiklet, motorlu bisiklet ve benzeri araçlarda satış bedelinin yüzde yirmisini, diğer araçlarda ise satış bedelinin yüzde onunu geçemeyecek.

Buluntu olması nedeniyle veya bu Kanun hükümleri gereğince trafikten men edilerek alıkonulan, ancak sahipleri tarafından altı ay içinde teslim alınmayan veya aranmayan araçlar Hazinece satılıyor, bedelleri emanet hesabına alınıyor. Bu araçların maliklerinden adresi bilinenlere, satışından önce tebligat yapılıyor.

Satıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde müracaat halinde emanet hesabındaki bedeller, işlemler sırasında yapılan masraflar düşüldükten sonra ilgililerine iade ediliyor. Beş yıl içinde herhangi bir müracaatın olmaması halinde söz konusu bedeller Hazineye irat kaydediliyor.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğe göre, satışı yapılan araçların, otopark ve çekici ücretleri ile satış işlemleri sırasında yapılan masraflar ve varsa araca ilişkin vergi borcu satış bedelinden düşürülecek.

Ancak; otopark ücreti olarak ödenecek bedel aracın satış bedelinin yüzde yirmi beşini, çekici ücreti olarak ödenecek bedel; motosiklet, motorlu bisiklet ve benzeri araçlarda satış bedelinin yüzde yirmisini, diğer araçlarda ise satış bedelinin yüzde onunu, varsa satış işlemleri sırasında yapılan diğer masraflar da aracın satış bedelinin yüzde onunu geçemeyecek.

Kalan bedel saymanlıkta sahibi ya da sahipleri adına açılacak emanet hesabına, sahibi bilinmeyenler ise açılacak Hazine emanet hesabına yatırılacak.

Tebliğ bugün tarihinde yürürlüğe girecek.(ANKA)

(AR/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.