Bakanlar Kurulu'nun ‘Karapara Aklama Ve Terörizmin Finansmanı' Kararları

ANKARA (ANKA) – Türkiye, Karadağ, Tacikistan, Kırgızistan ve Arjantin ile karapara aklama ve terörizmin finansmanı ile ilgili finansal istihbarat değişiminde işbirliğine gitti. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan B

Bakanlar Kurulu'nun ‘Karapara Aklama Ve Terörizmin Finansmanı' Kararları

ANKARA (ANKA) – Türkiye, Karadağ, Tacikistan, Kırgızistan ve Arjantin ile karapara aklama ve terörizmin finansmanı ile ilgili finansal istihbarat değişiminde işbirliğine gitti.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararlarına göre, Bursagaz İznik Şehir RMA Doğal Gaz Bağlantı Hattı Projesi kapsamında bazı taşınmazların Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına ilişkin ekli Kararın yürürlüğe konulmasına; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yazısı üzerine Bakanlar karar verildi.

Elazığ’ın Merkez İlçe, Sürsürü Mahallesinde bulunan ve Bakanlar Kurulu Kararı ile ilan edilen riskli alan sınırları içerisinde kalan mülkiyeti Hazineye ait olan taşınmazın Milli Eğitim Bakanlığına tahsisli olan kısmının tahsisinin kaldırılarak taşınmazın tamamının, tapu kütüğünde yer alan şerh, beyan ve belirtmelere uyulmak kaydıyla, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun amaçlarında değerlendirilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığına tahsis edilmesi; Maliye Bakanlığının yazısı üzerine, Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırıldı.

Antalya’nın Muratpaşa İlçesi, Balbey Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bir alanın yenileme alanı olarak kabul edilmesi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yazısı üzerine, Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanunun 2’nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca uygun bulundu.

-TERÖRİZMİN FİNANSMANI-

Bakanlar Kurulu’nun karapara aklama ve terörizmin finansmanı ile ilgili bazı kararları da Resmi Gazete’de yer aldı.

Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) ile Tacikistan Milli Bankası, Finansal İzleme Dairesi (FMD) ve Karadağ Karapara Aklama ve Terörizmin Finansmanını Önleme İdaresi arasında, Karapara Aklama ve Terörizmin Finansmanı ile İlgili Finansal İstihbarat Değişiminde İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtıralarının yürürlüğe konulması Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırıldı. Ayrıca MASAK ile Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti, Devlet Finansal İstihbarat Servisi Arasında Suç Gelirlerinin Meşrulaştırılması (Aklanması) ve Terörizmin Finansmanı ile İlgili Finansal İstihbarat Değişiminde İşbirliğine Dair Mutabakat Anlaşması ve Arjantin Cumhuriyeti Finansal Bilgi Birimi (UIF) Arasında Karapara Aklama ve Terörizmin Finansmanı ile İlgili İstihbari Bilgi Değişiminde İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırasının yürürlüğe konulmasına da Bakanlar Kurulu’nca karar verildi.

-METEOROLOJİ KARARI-

Bakanlar Kurulu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne ilişkin de bir karar aldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesine tahsis edilen sermayenin 70 milyon Türk Lirasına çıkarılması; Orman ve Su İşleri Bakanlığının yazısı üzerine, Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırıldı.

-KÜLTÜR BAKANLIĞI KARARI-

Kültür ve Turizm Bakanlığının doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olarak Balıkesir’de Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü kurulmasına da Bakanlığın yazısı üzerine, Bakanlar Kurulu’nca onay verildi.

Öteyandan, Bakanlar Kurulu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 2 adet daire başkanlığı ve 6 adet şube müdürlüğü kurulmasını da kararlaştırdı. (ANKA)

(HM/ÖZK)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.