Merkez Bankası'nın faiz indirimine parti liderleri nasıl bir tepki gösterdi?

Merkez Bankasının faiz indirimine gideceği piyasalar tarafından bekleniyordu. Bugün Merkez Bankası öngörüldüğü gibi faizleri yüzde 16'dan yüzde 15'e çekti. Karar sonrası dolar 11,20 TL'ye kadar yükseldi. Karara siyasi parti liderleri sert tepki gösterdi.

Gündem 18.11.2021 - 20:07 18.11.2021 - 20:09 Mustafa Çokyaşar

Merkez Bankası faiz kararını açıklayarak yüzde 16’dan yüzde 15’e düşürdü. Alınan bu karara başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener olmak üzere birçok siyasi parti lideri tepki gösterdi. İşte peş peşe gelen açıklamalar:

Artık Dur Erdoğan

Karar sonrası sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Kılıçdaroğlu, erken seçim çağrısını yineleyerek "Artık DUR Erdoğan"  diyerek tepsi gösterdi.

kilicdaroglu-tweet

Mutlu musun Sayın @RTErdogan?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada "Yanlıştaki inadının milletimizin her bir ferdine 1 saatteki maliyeti 3000 lira oldu. Mutlu musun Sayın Erdoğan" ifadelerini kullandı.

meral-aksener-faiz-aciklamasi

#Dolar11 sizin eseriniz @rterdogan

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan sosyal medya hesabından, "Yazıklar olsun. Ülkeyi günbegün değil, dakika dakika, anbean daha da yoksullaştırıyorsunuz. #Dolar11 sizin eseriniz @rterdogan" sözleriyle tepkisini gösterdi.

ali-babacan-faiz-aciklmasi

Dolar füze gibi

Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu paylaşımına, "Dolar füze gibi tırmanıyor; birisi çıkmış Japon ekonomisiyle kıyaslama yapıyor! Marketlerde şeker,yağ satışına kota uygulanıyor; esnaf günlük zam yapıyor. Toptancılar yerine yenisini koyamayacaklarını düşündükleri için mal satmıyor! Sen Japonya’yı bırak Türkiye’deki yangına bak!" diyerek ekonomin kötü gidişatını eleştirdi.

ahmet-davutoglu-faiz-karari

Merkez Bankasının faiz kararı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında "Biz faiz belasını bu milletin sırtından kaldıracağız. Faizi savunanla bu yolda beraber olmam. Merkez Bankası bağımsız değil mi? Bırakın da bağımsız olarak kararını o versin." diyerek bugün Merkez Bankası'nın aldığı kararda etkili oldu. Merkez Bankası bugün yaptığı açıklamada Aralık ayında da faiz indiriceğinin sinyallerini verdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@