Merkez Bankası faiz kararını açıklıyor! Merkez Bankası faizi artıracak mı?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) Ekim ayı için faiz kararını açıklamasına günler kaldı. Faiz kararı Merkez Bankası'nın gerçekleştireceği PPK toplantısının ardından açıklanacak.

Finans 13.10.2021 - 12:23 13.10.2021 - 12:23

Yılbaşından bu yana uzun süre faizleri sabit seviyede tutan Merkez Bankası, Eylül ayında beklentilerin aksine 100 baz puanlık indirime giderek faizleri yüzde 18’e çekmişti. Merkez Bankası'nın ters köşe yapmasıyla Döviz kurları ve altın fiyatları hızla yükseldi ve yeni rekorlara imza attılar. Bu nedenle Merkez Bankası’nın Ekim ayında alacağı yeni faiz kararı merakla beklenmeye başlandı. 

Merkez Bankası'nın Ekim ayı faiz kararı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında açıklaması bekleniyor. Merkez Bankası PPK toplantı ise kurumun takviminde yer alan bilgilere göre 21 Ekim 2021 Perşembe günü yapılacak. Merkez Bankası faiz kararını aynı gün saat 14:00’te kamuyla paylaşacak.

2021 yılında alınan faiz kararları şöyle oldu:

  • Ocak ve Şubat aylarında faiz yüzde 17’lerde sabit tutulmuş Mart ayında ise 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a çıkarılmıştı.
  • Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarındaki toplantılarda ise yeni bir karar alınmadı ve faizler yüzde 19’da sabit tutuldu.
  • Eylül ayında ise faizler yüzde 19’dan yüzde 18’e çekildi.

Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta gerçekleştireceği toplantı sonrasında faiz indirme ya da artırma ihtimali üzerinde durulmuyor. Tahminler faizin sabit tutulacağı yönünde.