Merkez Bankası Başkanlığı 4 buçuk ay sürmüştü: Naci Ağbal'ın yeni görevi tesadüfen ortaya çıktı!

20 Mart'ta gece yarısı Cumhurbaşkanı Kararı ile 4 buçuk aylık Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınan Naci Ağbal'a, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda yeni bir görev verildi.

Gündem 02.11.2021 - 11:08 02.11.2021 - 11:09 Ali Parim

7 Kasım 2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın yerine atanan ancak 4 buçuk ay sonra görevden alınan Naci Ağbal'a yeni bir görev verildi. Ağbal, Hazine ve Maliye Bakanlığında 'bakanlık müşaviri' görevine getirildi. Bu gelişme; Ağbal'ın Twitter hesabının bio'suna eklediği yeni görev bilgisiyle öğrenildi. 

naci ağbal bakanlık müşaviri oldu~1

Hatırlanacağı üzere; 7 Kasım 2020 Cumartesi günü Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alınmış ve yerine Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı görevinde bulunan, eski maliye bakanlarından Naci Ağbal atanmıştı. Ancak Ağbal, bu görevi sadece 4 buçuk ay üstelenebilmişti.  20 Mart 2021'de yeni bir Cumhurbaşkanı kararı ile Ağbal'ın yerine Şahap Kavcıoğlu getirilmişti. 

Görevden alınmasının ardından gece saat 04.20’de Twitter’dan bir teşekkür paylaşımı yapan Naci Ağbal, "Sayın Cumhurbaşkanımıza Merkez Bankası Başkanlığı dahil bugüne kadar uygun görerek atadığı tüm görevlerden dolayı teşekkür ederim. Bugün itibariyle görevden alınmam nedeniyle de şükranlarımı arz ediyorum. Rabbim hepimizin hakkında hayırlısını nasip eylesin” demişti.

naci ağbal teşekkür mesajı

NACİ AĞBAL'IN 'FAİZ' KARARLARI

Naci Ağbal, geçtiğimiz yıl kasım ve aralık aylarında 675 baz puan faiz artırımı gerçekleştirmişti. Yeni yılda ocak ve şubat aylarında faiz artırımına gitmeyen Ağbal yönetimindeki Merkez Bankası, geçtiğimiz mart ayında ise 200 baz puanlık bir faiz artırımı kararı daha almıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@