Merkez Bankası Başkanı'nın bankalarla görüşmesi bitti! Görüşme sonrasında hangi kararlar alındı?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bankaların genel müdürleriyle yaptığı toplantı sonrası açıklama yaptı.

Finans 25.11.2021 - 20:41 25.11.2021 - 21:25 Mustafa Çokyaşar

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugün saat 17.15'ye Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu Başkanı, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve bankaların genel müdürleri ile bir toplantıda buluştu.

Kavcıoğlu, üç saate yakın süren toplantının daha önceden planlandığını Pazartesi günü yaşanan hareketlilikten dolayı olmadığını, normal bir toplantı olduğunun altını çizdi. Ardından şu açıklamayı yaptı:

"Bankacılık sektörümüz çok güçlü, genel değerlendirmelerimiz bu yönde."

"Bu toplantılar daha önce ayarlanan toplantılar, bir olağan üstü gelişme toplantısı değil."

Türk Lirası'ndaki değer kaybı ile ilgili olarak bankacılık sektörünün şu an Türkiye'nin en güçlü sektörlerinden biri olduğunu vurgulayan Merkez Bankası Başkanı, yaşanan volatilenin üstünden gelecek bir bankacılık sistemimizin olduğunu söyledi.

Türk Lirası'ndaki değer kaybınının son günlerde hızlanması sonrası yapılan bu toplantı yakından takip ediliyordu. Toplantı sonrası daha detaylı açıklama yapması beklenen Kavcıoğlu, kısa ve net konuştu.

Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, izledikleri ekonomi politikasında kararlı olduklarını söyleyerek dövizin daha da yükselmesine neden oluyordu. Kavcıoğlu, toplantı ile ilgili olağandışı bir şey yok diyerek bu piyasalarda farklı beklentilerin oluşmasını amaçladığı düşünülüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@