Meral Akşener'den Elektrik Faturası Tepkisi, Asgari Ücret ve Emekli Bayram İkramiyesi Açıklaması

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener'in gündeminde elektrik zammı, asgari ücret ve emeklinin bayram ikramiyesi vardı. Akşener, emekli bayram ikramiyesinin kaç TL olması gerektiğini açıkladı.

Meral Akşener'den Elektrik Faturası Tepkisi, Asgari Ücret ve Emekli Bayram İkramiyesi Açıklaması

TBMM'de düzenlenen grup toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in hedefinde yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vardı. Erdoğan'ın en son şubat ayında her ayın bir önceki aydan daha güzel olacağını hatırlattığını söyleyen Akşener, sıkıştıkça tarih verdiklerini, 2021 Ağustos ayında enflasyonda en yükseğin görüleceğini, sonra düşeceğini söylediklerini anımsattı.

ENFLASYON LOTO FURYASI
Bu zamana kadar verilen hiçbir tarihin tutmadığı gibi enflasyon için verilen tarihin de tutmadığını söyleyen Akşener: Olağanüstü öngörü yeteneğiyle verdiği hiçbir tarih tutmadığı gibi bu da tutmadı. Nitekim, enflasyon loto furyasına son dönemde Nebati Bakan katıldı. Enflasyon hâlâ yükseliyorken kendisi çıktı yaz aylarından itibaren düşecek’ dedi. Geldiğimiz noktada ise vade kısa olunca yalanında çabuk ortaya çıktığına ayılmış olsalar gerek Bay Kriz ve arkadaşları artık vadeyi uzatmaya başladılar." açıklamasında bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin affını isteyeceği tarihin yaklaştığını söyleyen Akşener, aralık ayında enflasyonun düşeceğini söyleyen Nebati'nin zaten o dönemde görevde olmayacağı için topu yeni bakana attığını, yoksullukla mücadele için sabredilmesi gerektiğini, asgari ücretin açlık sınırının altına düşmesi durumunda sabredeceğini, Erdoğan'ın da çözümünün sabır olduğunu ifade etti.

2022 EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ
Emeklilerin bayram ikramiyesine değinen Meral Akşener, bayram ikramiyelerinin ilk verilmeye başlandığı sene dolar cinsinden güncellendiğini, şimdi o hesaba göre 3 bin 700 TL bayram ikramiyesi verilmesi gerektiğini söyledi. TÜFE oranına bakıldığı zaman 2022 emekli bayram ikramiyesinin 2.860 TL olarak ödenmesi gerektiğini dile getirdi.

ELEKTRİK ZAMLARINI GERİ ALIN!
Buradan iktidara sesleniyorum diyen Akşener: "Daha doğrusu, daha önce de yaptığım bir çağrıyı yinelemek istiyorum: Elektrik zamlarını geri alın! Elektrik zamlarını geri alın! Sakin bir sesle söyleyince duymuyorsunuz yüksek sesle söyleyelim; elektrik zamlarını geri alın. Hem de ivedilikle geri alın." ifadelerini kullandı.

Sıcaklıkların artmaya başlaması ile tarım ürünlerinde sulamanın bu ay başlayacağını, çiftçilerin tarla sularken zamlar ile karşı karşıya geleceğini, tarımsal sulamada kullanılan elektriğe %100 zam geldiğini, kış boyunca karanlığa mahkûm eden zamların şimdi de sofraların bereketini kaçıracağını söyledi.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI
Milyonlarca asgari ücretlinin evine ekmek götüremediğini söyleyen Akşener: "Asgari ücret derken, asgari ücretleri iğneden ipliğe gelen zamlara göre yeniden güncelleyin muhteremler." dedi. 2500 TL olan en düşük emekli aylığının da asgari ücret seviyesine çıkarılmasını gerektiğini, insanların ay sonunu getiremediğini söyledi.