Meral Akşener Lütfü Türkkan olayını bakın nasıl yorumladı!

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Bingöl'de partisinin Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın bir şehit yakınına küfretmesinin ardından açıklama yaptı. Akşener, Türkkan'ın yaptığının 'hata' olduğunu vurgularken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'ye de sert eleştiriler yöneltti.

Gündem 09.11.2021 - 11:09 09.11.2021 - 11:11 Ali Parim

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın Bingöl'de bir şehit yakınına küfretmesinin ardından siyasette tansiyon yükseldi. Dünkü 'Kabine Toplantısı'nın ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkkan için 'siyasetçi müsvettesi' ifadesini kullandı ve vekilliğinin düşürülmesi çağrısı yaptı. Erdoğan'ın açıklamasının ardından bugün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den de bir açıklama geldi.

"LÜTFÜ BEY BİR HATA YAPTI"

Partisinin Grup Toplantısı'nda konuşan Akşener, Bingöl'de yaşanan olayın AK Parti'nin planlı bir provokasyonu olduğunu söyledi. Akşener, ardından da "Lütfü Bey bir hata yaptı, karşısındaki kadın olan genel başkanına ağza alınmayacak hakaretleri etmiş, ahlaksız bir adam da olsa koruma içgüdülerine sinirlerine hakim olması gerekirdi. Siyasi deneyimi ve konumu bunu gerektirirdi. Ama maalesef olamadı ve hislerine yenik düştü." diyerek Türkkan'ın davranışını da tasvip etmediğini belirtti.

"BENİM ASIL DİKKATMİ ÇEKEN..."

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve AK Parti'ye yüklenen İYİ Parti lideri, "Ancak benim asıl dikkatimi çeken bu olay vesilesiyle başta Sayın Erdoğan olmak üzere AK Parti mensuplarının gönüllerindeki şehit şehit yakını hatta kadın hassasiyetini keşfetmeleri oldu." ifadelerine yer verdi.

Akşener daha sonra Erdoğan ve AK Parti için hazırladıkları videoyu izletti. Videonun ardından da "Bunları söylemek bile benim içimi acıtıyor. Ama biraz önce  videosunu izlediğiniz ahlak şövalyesi Sayın Erdoğan ve  arkadaşlarının şehitlerimize olan saygısı milletimize olan muhabbeti kadınlara olan hassasiyeti neresinden tutsanız rezillik, saygısızlık, derin bir kirlilikle karşı karşı karşıyayız. Bir hususun altını kalın bir şekilde çizmek istiyorum ellerinde şehitlerimizin kanı olan teröristleri devletin televizyonuna çıkarıp  konuşturanlar bize şehitlerimiz üzerinden ahkam kesemez." dedi. 

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz günlerde Bingöl ziyareti sırasında Akşener'e tepki gösteren bir şehit yakınına İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan küfretmişti. Türkkan gelen tepkiler üzerine sosyal medya hesabından bir özür videosu yayınlamış ardından da Grup Başkanvekilliği görevinden alınmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da dünkü 'Kabine Toplantısı'nda Lütfü Türkkan ve İYİ Parti'yi hedef almıştı. Erdoğan, ""Bu siyasetçi müsveddesinin milletvekili sıfatına ve o kutlu çatının altında bir dakika bile durmaya hakkı yoktur. Bu şahsın milletvekilliğinin sonlandırılması dahil, en ağır bedelleri ödemesi için siyasi ve hukuki tüm imkanları kullanacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@