Memurların Zam Pazarlığı Pazartesi Başlıyor! Seyyanen Zam, Refah Payı, Ek Ödeme Belli Olacak

Memurların zam pazarlığı için süreç 2 Ağustos Pazartesi itibariyle başlıyor. Yaklaşık bir ay süreç sonunda memurların elde edeceği kazanımlar belli olacak.

Kamu Haberleri 01.08.2021 - 16:27 01.08.2021 - 16:27 Mustafa Karagöz

Memur Sen ile Çalışma Bakanlığı arasında yürütülecek 2021 yılı toplu sözleşme görüşmeleri için ilk adım 2 Ağustos Pazartesi günü atılacak. Memur Sen'in taleplerini açıklamasının ardından Çalışma Bakanlığı'nın teklifi bekleniyordu.

MEMUR SEN TALEPLERİNİ AÇIKLADI

Memur sen pazarlık süreci öncesinde memurlar adına talep ettiği zam oranlarını açıkladı. Geçmişe dönük kayıplardan refah payına kadar ücret artışı talep eden Memur Sen maaşların ilan edilen oranlarda yükselmesini istediğini de bildirdi. Memur Sen ile Türkiye Kamu Sen tarafından ortak yürütülecek süreç için açıklanan ilk dosyada yer alan talepler şunlar.

Memur Sen'in Mali Talepleri

* Her kamu personeline bir önceki sözleşme kayıpları nedeniyle 600 TL seyyanen zam.

* 2022 yılında yüzde 21, 2023 yılında yüzde 17 olmak üzere iki yıl için toplam yüzde 38 zam.

* Yüzde 3 ve yüzde 3 şeklinde olmak üzere yüzde 6 refah payı zammı.

* Doğum, ölüm, evlenme yardımı ödenekleri artırılsın.

* Giyecek ve yemek yardımı ödenekleri artırılsın

* Kreş hizmeti ya da ödeneği uygulaması başlatılsın.

* 2022 yılı için 500 lira, 2023 yılı için 650 lira tutarında giyecek yardımı ödeneği verilsin.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI TEKLİFİNİ AÇIKLAMADI

Masada yer alacak olan memurlar ile zam pazarlığını yürütecek kurum Çalışma Bakanlığı memurların taleplerine bir yanıt vermedi. Memur Sen görüşmelerin başlayacağı 2 Ağustos tarihinden önce teklifin açıklanması gerektiğini ifade ederken Çalışma Bakanlığı bu teklife yanıt vermedi. 

Teklif Görüşme Masasında Mı Açıklanacak?

Söz konusu zam teklifinin ilk oturumu 2 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek olan toplu sözleşme toplantısında açıklanması bekleniyor. 

Toplu sözleşmede sürecin ise 3 toplantı olarak sürmesi ardından ise tarafların uzlaşması durumunda kararın açıklanması şeklinde ilerlemesi bekleniyor. Ancak uzlaşma sağlanamazsa görüşmeler karar hakem heyetine kalacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@