Memurların Mali ve Sosyal Hakları Yeniden Belirleniyor! İlk Toplantı Öncesi Son Açıklama

2021 Toplu Sözleşme Görüşmeleri 2 Ağustos Pazartesi itibariyle başlayacak. Çalışma Bakanlığı ile Memur Sen mali ve sosyal haklar için pazarlık masasına oturacaklar. 

Kamu Haberleri 02.08.2021 - 09:45 02.08.2021 - 09:46 Mustafa Karagöz

2021 yılı toplu sözleşme görüşmeleri için kritik süreç fiilen başlıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur Sendikaları yeni dönem mali ve sosyal kazanımları için pazarlıkları gerçekleştirecekler. 

TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ BAŞLIYOR

Memurlar adına masada olacak yetkili sendika Memur Sen Konfederasyonu olacak. Ancak bir önceki toplu sözleşme görüşmelerinden uzlaşma sağlanmaması,  ekonomik olarak geçirilen zorlu süreç ve en yüksek kazanımların elde edilmesi için bu dönem farklı bir yöntem izlendi. Memur Sen diğer memur konfederasyonlarına davet göndererek sürecin beraber yürütülmesini istedi. Bu davete Türkiye Kamu Sen olumlu yanıt verdi ve memurlar adına birlikte hareket edilmesi kararı ele alındı. 

MEMURLAR TALEPLERİNİ İLETTİLER

Memur Sen 2021 toplu sözleşme görüşmeleri öncesi yapmış olduğu bir açıklama ile memurların taleplerini iletti. Memurlar için seyyanen zam, yüzdelik zam, refah payı zammı, bayram ikramiyesi, giyecek yiyecek yardımı, yol yardımı konularında mali taleplerde bulunan Memur Sen sosyal haklar konusunda sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi taleplerini iletti. Ayrıca 2021 toplu sözleşme konuların başında yer alacak konuların başında ise 3600 ek gösterge başlıkları olacak. 

ÇALIŞMA BAKANLKIĞI’NIN TEKLİFİ GELMEDİ

Memur Sen toplu sözleşme öncesi yapmış olduğu açıklamasında hükümet tarafının tekliflerinin açıklanmasını istedi. Görüşmelerin en hızlı şekilde tamamlanması, sürecin işleyişinin kolaylaşması adına gelen bu talep ise gerçekleşmedi. Çalışma Bakanlığı 2021 toplu sözleşme görüşmeleri için memurlar adına tekliflerini henüz açıklamadı. Bakanlığın sunacağı teklif yüzyüze görüşmelerin ardından belli olacak.

TOPLANTILAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Memurlar adına yürütülecek olan toplantıların ilki 2 Ağustos Pazartesi gerçekleştirilecek. Daha sonra ayın 2. Ve 3. Haftasına kadar toplantıların yapılması bekleniyor. 3. Veya 4. Toplantı sonrası ise kararın açıklanması öngörülüyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@